REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dawny szpital zmienia się w nowoczesne centrum opieki nad seniorami

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 mar 2015 13:57
Dawny szpital zmienia się w nowoczesne centrum opieki nad seniorami
fot. Angel Care powstaje przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu
Dawny szpital zmienia się w nowoczesne centrum opieki nad seniorami
Dawny szpital zmienia się w nowoczesne centrum opieki nad seniorami

Trwają prace nad pierwszym w Polsce kompleksowym centrum opieki nad seniorami. Angel Care to wrocławska inwestycja spółki Angel Poland Group, zaprojektowana przez przedsiębiorstwo Modulor.

REKLAMA

Angel Care powstaje przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu w budynku dawnego szpitala Uniwersytetu Medycznego. Budynek wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków – jego XIX-wieczna elewacja podlega ochronie – dlatego przed rozpoczęciem prac wymagana była zgoda na przebudowę i remont miejskiego konserwatora zabytków. Po jej otrzymaniu generalny wykonawca prac, firma Eiffage Polska Budownictwo, z pietyzmem rozpoczął realizację pierwszego w Polsce kompleksowego centrum opieki nad seniorami.

Wpływ na otoczenie

Projekt, który wykonało przedsiębiorstwo Modulor, przewiduje generalny remont ponad stuletniego budynku. Zachowana zostanie główna konstrukcja nośna budynku. Wymianie ulegnie dach z przywróceniem widocznego podziału na 2 części wybudowane w 2 etapach (neogotycka część powstała w 1898 r., kolejną dobudowano w latach 20. XX w.). Odnowiona zostanie elewacja z odbudową dawnego szczytu. Zamontowana zostanie nowa stolarka okienna i drzwiowa z zachowaniem stylistyki pierwotnej. To pozwoli utrzymać historyczny charakter obiektu.

- To budynek z bogatą historią, posiadający własną duszę. Chcemy ją zachować – mówi Sebastian Bieńkowski, project manager Angel Care. – Angel Poland Group ma na koncie realizację podobnych inwestycji. Grupa odnowiła i stworzyła we wrocławskim spichlerzu z XVI wieku luksusowy hotel The Granary, a w Krakowie realizuje niezwykle prestiżowy budynek apartamentowy Angel Wawel remontując i przebudowując dawne budynki zakonu sióstr koletek oraz Towarzystwa Dobroczynności datowane na XVII oraz XIX w.

Dawny szpital przy Dyrekcyjnej przez kilka ostatnich lat nie był użytkowany. Generalny wykonawca przejął teren na początku grudnia 2014 r. i rozpoczął jego porządkowanie. Wyburzone zostały mniejsze budynki gospodarcze i techniczne, jak pralnia, tlenownia czy garaże, wykonane zostało przyłącze do kanalizacji oraz powstało zaplecze kontenerowe budowy. Następnie można było rozpocząć właściwe prace budowlane.

Obecnie pracuje tutaj ok. 50 pracowników budowlanych oraz zespół 10 inżynierów z kadry technicznej. Rozebrany został mur oddzielający teren szpitala od działki miejskiej. Na jego miejscu powstanie ściana zewnętrzna nowego 5-cio kondygnacyjnego budynku biurowo-socjalnego, którego fundamenty są właśnie w budowie.

W budynku dawnego szpitala zostały wyburzone ściany działowe i niektóre fragmenty stropy z konstrukcją trybun, m.in. w miejscu auli dydaktycznej, w której kiedyś odbywały się zajęcia dla studentów. Dach budynku wraz z ostatnią kondygnacją strychu jest już rozebrany w 80% - to konieczne, ponieważ obiekt będzie nadbudowany o dwie nowe kondygnacje uwagi na konieczność spełnienia przepisów pożarowych, których nie spełniała stara konstrukcja drewniana więźby oraz poszycia. Na placu budowy stanął także żuraw.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY