REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Długa historia krótkiej ulicy – Próżna w Warszawie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 paź 2014 16:40
Długa historia krótkiej ulicy – Próżna w Warszawie
„Krótka ulica, długa historia. Próżna, Plac Grzybowski i okolice”, IVG, Warimpex
Długa historia krótkiej ulicy – Próżna w Warszawie
Długa historia krótkiej ulicy – Próżna w Warszawie
Długa historia krótkiej ulicy – Próżna w Warszawie
Długa historia krótkiej ulicy – Próżna w Warszawie
Długa historia krótkiej ulicy – Próżna w Warszawie

Ulica Próżna - jedyna zachowana ulica warszawskiego getta, która od zarania dziejów łączyła centrum Warszawy z żydowskim światem na Grzybowie, a w swych najlepszych czasach była pełna gwaru i ludzi wielu kultur. Dziś, dzięki rewitalizacji przestrzeni i odrestaurowaniu XIX-wiecznych kamienic o numerach 7 i 9 ponownie staje się pełnym życia fragmentem Warszawy.

REKLAMA

Historia zaledwie 160-metrowej ulicy Próżnej zainspirowała firmy Warimpex i IVG – dewelopera i właściciela zabytkowego, zaadaptowanego do współczesnych funkcji biurowca Le Palais. Inwestorzy wydali książkę „Krótka ulica, długa historia. Próżna, Plac Grzybowski i okolice”. 

Projekt architektoniczny rewitalizacji kamienicy Le Palais powstał w pracowni OP Architekten, której założycielami są architekci Wojciech Popławski i Andrzej Orliński.

- Próżna znajduje się w symbolicznym dla siebie okresie. Zamyka bogatą i często bolesną przeszłość, w czasie której przetrwała hitlerowską zagładę, stalinowskie wyburzenia i powojenne lata popadania w ruinę. Dziś wraca do swoich korzeni, gdy na przełomie XIX i XX wieku była wypełniona sklepami, targami ludźmi, modlitewniami - mówi Maciej Zajdel, Prezes IVG Poland. - Mieszkańcy i turyści uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, spędzają czas w restauracjach i kawiarenkach, odpoczywają na Placu Grzybowskim. Powraca tu czar przedwojennej Warszawy zwanej Perłą Północy czy Paryżem Wschodu. Ta zmiana staje się możliwa dzięki zrewitalizowaniu ulicy i przekształceniu dawnych kamienic czynszowych w Le Palais – unikalny budynek biurowy, łączący historię z nowoczesnością. Uznaliśmy, że to odpowiednia chwila, by utrwalić w pamięci ten wyjątkowy mikroświat Warszawy i wybraliśmy najszlachetniejszą formę, czyli wydawnictwo książkowe – dodaje.

Otwierający książkę tekst Jerzego S. Majewskiego – varsavianisty, historyka sztuki i dziennikarza prezentuje fascynującą historię Grzybowa, okraszoną licznymi anegdotami i nieznanymi szerzej opowieściami. 

Przemiana obyczajowa ulicy ściśle wiąże się z rewitalizacją kamienic o nu­merach 7 i 9. Pieczołowita restauracja dziewiętnastowiecznych, podupadających budynków czynszowych i przekształcenie ich w prawdziwą perełkę biurową Le Palais było możliwe dzięki wieloletnim staraniom firmy Warimpex, przy wkładzie filantropa Ronalda S. Laudera i Jewish Renaissance Foundation oraz we współpracy z władzami Warszawy, stowarzyszeniami, społecznikami i konserwatorami zabytków.

- Dla nas nie była to standardowa realizacja. Niezwykłe miejsce, duże zainteresowanie społeczne, wielka odpowiedzialność w wymiarze historycznym i kon­serwatorsko-architektonicznym, wreszcie lata pracy, by zrozumieć postulaty wszystkich stron. Gdy dziś patrzymy jak kamienice otwierają się na Warszawę i asymilują się w nowej funkcji, jest to dla nas największa satysfakcja. Książka ukazuje nie tylko rewitalizację estetyczną, architektoniczną, ale właśnie również społeczną – mówi Jerzy Krogulec, Prezes Zarządu Warimpex Polska.  

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY