REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dom Seniora zaprojektowany mądrze i z sercem

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 mar 2015 10:44
Dom Seniora zaprojektowany mądrze i z sercem
Projekt Domu Seniora “Wilga”, fot. OW Architektura
Dom Seniora zaprojektowany mądrze i z sercem
Dom Seniora zaprojektowany mądrze i z sercem
Dom Seniora zaprojektowany mądrze i z sercem
Dom Seniora zaprojektowany mądrze i z sercem
Dom Seniora zaprojektowany mądrze i z sercem
Dom Seniora zaprojektowany mądrze i z sercem

Chciałyśmy stworzyć miejsce odpowiadające kształtem, energią i organizacją najnowocześniejszym domom społecznym w Europie Zachodniej - mówi Joanna Wachowicz i Maria Ostaszewska - Cichocka, architektki z OW Architektura odpowiedzialne za projekt Domu Seniora Wilga.

REKLAMA

Pracownia OW Architektura pracuje nad projektem budowlanym Domu Opieki Społecznej Wilga. Dom zostanie częściowo rozbudowany i przebudowany wraz ze zmianą sposobu użytkowania byłego ośrodka wypoczynkowego MSW na cele Domu Seniora “Wilga”. Miejscowość Wilga w gminie Garwolin to znany podwarszawski kurort wypoczynkowy, położony na terenie malowniczego Nadwiślańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Prace nad realizacją zamierzenia ruszą wiosną 2015 roku.

- Przygotowując się do zleconej nam pracy rozpoczęłyśmy od uważnej analizy tematyki związanej z projektowaniem dla osób starszych. Chciałyśmy stworzyć miejsce o odpowiednim standardzie, zaprojektowane z troską o przyszłych użytkowników. Choć miałyśmy już doświadczenie w projektowaniu ośrodków służby zdrowia, szpitali, przychodni czy centrów rehabilitacji, to zdobyta na tych przykładach wiedza wydawała nam się niewystarczająca - zwracają uwagę Joanna Wachowicz i Maria Ostaszewska - Cichocka.

Przez dłuższy czas, architektki zbierały informacje jak wyglądają w Polsce podobne domy opieki i analizowały wzory niemieckie, niderlandzkie i skandynawskie Architektki brały też udział w konferencjach i poświęconych tej tematyce spotkaniach. - W końcu, konsultowałyśmy nasze wnioski i pomysły z psychologami i terapeutami o specjalności geriatrycznej, zgłębiając naszą wiedzę na temat psychologii i fizjologii podeszłego wieku, a więc i zmieniających się z wiekiem ludzkich potrzebach i uwarunkowaniach. Z naszych studiów wyłoniła się lista potrzeb i priorytetów, na podstawie której mogłyśmy zacząć pracę nad projektem - podkreślają.

Z ich badań wynikało, że najuważniejsze dla osób w podeszłym wieku są więzy społeczne. Mogą one kształtować się na wielu poziomach, najbardziej naturalnym środowiskiem jest rodzina, ale też społeczność sąsiedzka, religijna lub połączona np. wspólnymi przypadłościami i problemami (w kolejce do lekarza lub w aptece). Taką społecznością może być z powodzeniem wspólnota domu opieki. Ważne, aby nie składała się jedynie z samych pensjonariuszy. Bardzo istotna, jeśli nie najważniejsza jest rola opiekunów, wolontariuszy i terapeutów, bo to oni w mikrokosmosie DSu stają się członkami rodziny, pośrednikami w kontakcie ze światem zewnętrznym, i katalizatorem zmian.

- Dla nas, architektów, takie postawienie priorytetów oznaczało jedno: musimy zapewnić przestrzenie gdzie w sposób naturalny i niewymuszony dojdzie do zawiązania się wspomnianej wspólnoty - wspomina Wachowicz. Przestrzenie w których nowa społeczność, będzie miała szansę się spotkać i wspólnie doświadczać, wspólnie żyć. - Okazuje się, że niekoniecznie najistotniejszymi miejscami Domu Seniora są pokoje mieszkalne. Oczywiście muszą oferować odpowiedni standard, zapewniać prywatność i autonomię. Stąd w projekcie znalazły się jednoosobowe jednostki mieszkalne z własnymi łazienkami, niewielką garderobą i właściwym pokojem, każdy doskonale doświetlony z widokiem na zieleń i z indywidualnym wyjściem na taras - mówi.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY