REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dom Zarazy w Gdańsku zostanie odnowiony

  • Autor: UM Gdańsk / Propertydesign.pl
  • 21 lip 2015 10:45
Dom Zarazy w Gdańsku zostanie odnowiony
Dom Zarazy w Gdańsku, fot. DRMG

Dom Zarazy jest jednym z najstarszych świeckich budynków mieszczącym się w gdańskiej Oliwie. Doczeka się w końcu modernizacji, dzięki środkom z budżetu obywatelskiego i funduszom z miasta Gdańsk.

REKLAMA

W budżecie obywatelskim 2015 r. przewidziano 400 tys. złotych na remont Domu Zarazy, jednak jest to tylko część funduszy niezbędnych do odnowienia zabytku funduszy. Jak informuje gdański magistrat, miasto dołoży środki w wysokości 800 tys. zł. na rewitalizację Domu Zarazy.

Całość przebudowy kosztować będzie około 1, 2 mln zł., a pierwsza część rewitalizacji budynku powinna zakończyć się w 2015 r. lub na przełomie kolejnego roku - podaje oficjalny portal miejski Gdańska.

Priorytetem remontu zabytku będzie zatrzymanie degradacji budowli, poprawa stanu technicznego budynku oraz przywrócenie wartości użytkowej. Plan działania dotyczy również unowocześnienia obiektu. Zabytek ma przejść remont, który zmieni oblicze tego miejsca, ma też być podświetlony tak, aby iluminacja wyróżniała go spośród budynków Oliwy i podkreślała wyjątkowość tego miejsca - informuje gdański magistrat.

Dom Zarazy został zbudowany w XIV wieku. Budynek z gotyckiej cegły, jest piętrowym obiektem pokrytym dwuspadowym dachem. Przez zachodnią jego część prowadzi przejazd na teren cysterskiego opactwa, a od strony północno – zachodniej do budynku przylega zabytkowy mur z cegły.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY