REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dotacje na konserwację 25 zabytków. Najwięcej dla katedry w Sosnowcu

  • Autor: PAP
  • 26 paź 2015 13:24

400 tys. zł przeznaczone zostanie na konserwację polichromii w katedrze w Sosnowcu, w której w ubiegłym roku doszło do pożaru - zdecydowali w poniedziałek radni województwa śląskiego. Łączna kwota dotacji na konserwację 25 zabytków, to ponad 1,1 mln zł.

REKLAMA

"Większa część dotowanych obiektów, to obiekty sakralne, oraz takie, w których realizowane są projekty wieloletnie" - powiedział dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Przemysław Smyczek. Dodał, że najwyższa dotacja zostanie przeznaczona na wsparcie katedry w Sosnowcu - na "konserwację estetyczną polichromii sklepienia nawy głównej".

W zabytkowej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w nocy z 28 na 29 października 2014 r. wybuchł pożar. Nad nawą główną, prezbiterium i transeptem niemal w całości spaliła się więźba dachowa, uszkodzona została też część polichromii - autorstwa Włodzimierza Tetmajera - głównie na skrzyżowaniu naw w scenie koronacji Matki Boskiej. Dotąd wyłącznie na odnowę dachu wydano ponad 2 mln zł; przeprowadzono też prace przy renowacji stacji Drogi Krzyżowej, odnowiono żyrandole, ambonę. Trwa remont organów, które zostały częściowo zalane podczas gaszenia pożaru.

Członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik dodał, że każdego roku dotacja celowa jest rozdzielana w drodze konkursu. "Staramy się dotować przede wszystkim obiekty, które są najbardziej wartościowe, ale również te które mają największe potrzeby, oraz te, w których prace są prowadzone w trybie wieloletnim" - powiedział Mercik i wskazał, że często są to obiekty, gdzie istnieje "potrzeba podjęcia działań nagłych".

Celem udzielania dotacji jest wspieranie działań właścicieli lub posiadaczy zabytków dla ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego. Otwarty konkurs wniosków na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków jest istotnym elementem realizacji Wojewódzkiego Programu Opieki nad Zabytkami w województwie śląskim na lata 2014-2017 przyjętego uchwałą sejmiku w marcu 2014 roku.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. Znana jest m.in. ze względu na unikatowe malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembłę (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera. W 1992 r., po utworzeniu, diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY