REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dworzec w Obornikach Śląskich w nowej odsłonie

  • Autor: PKP S.A.
  • 27 mar 2015 11:13
Dworzec w Obornikach Śląskich w nowej odsłonie
Zmodernizowany dworzec i stacja w Obornikach Śląskich, fot. PKP S.A.
Dworzec w Obornikach Śląskich w nowej odsłonie
Dworzec w Obornikach Śląskich w nowej odsłonie
Dworzec w Obornikach Śląskich w nowej odsłonie

Dworzec w Obornikach Śląskich przeszedł kompleksową przebudowę. Odrestaurowano elewację budynku, elementy sztukaterii oraz zamontowano oświetlenie. Zrewitalizowano również pobliski park.

REKLAMA

W budynku pojawił się też monitoring. Prace objęły również m.in. wymianę instalacji  i poszycia dachowego. Zgodnie z zaleceniami konserwatora, wewnątrz dworca zachowana została zabytkowa posadzka, a drzwi i okna wykonano zgodnie z historycznym wzorem. Dworzec jest  dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wprowadzono również udogodnienia dla matek z dziećmi. Na dworcu można skorzystać z przewijaka.

Zmianie uległo również otoczenie dworca. Obok obiektu wyznaczono miejsca parkingowe (w tym dla osób niepełnosprawnych), zamontowano stojaki na rowery. Zrewitalizowano również pobliski park.

- Dworzec w Obornikach Śląskich to jeden z pierwszych obiektów zmodernizowanych w 2015 roku – mówi Wojciech Rokicki, dyrektor Departamentu Inwestycji w PKP S.A. – Do końca tego roku chcemy oddać do użytku jeszcze ponad 20 przebudowanych dworców. W sumie wydamy na ten cel ok. 350 mln zł – dodaje.

Podróżni i mieszkańcy odwiedzający dworzec będą mogli skorzystać również z usług Biblioteki Miejskiej, która wkrótce zostanie tam otwarta. Zajmie ona część budynku, w którym mieściła się dworcowa restauracja oraz przylegający do niej parterowy łącznik, a także część piwnic, gdzie powstanie sala konferencyjno-wystawowa.

Koszt przebudowy dworca w Obornikach Śląskich wyniósł 4,5 mln zł netto. Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych PKP S.A. oraz środków budżetu Państwa.

Modernizacja dworca w Obornikach Śląskich to nie jedyna inwestycja realizowana przez Grupę PKP. Kompleksową przebudowę stacji przeprowadził tam również zarządca infrastruktury – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Główne prace dotyczyły kompleksowej przebudowy układu torowego. Wymieniono nawierzchnię, przebudowano system odwodnienia, położono nowe podkłady, szyny, zamontowano nowe rozjazdy i sieć trakcyjną oraz urządzenia zabezpieczające ruch kolejowy. Przebudowany odcinek linii pozwoli na prowadzenie pociągów pasażerskich z maksymalną prędkością 160 km/ godz.

Już teraz pasażerowie mogą korzystać z nowego, przeszło 400-metrowego dwukrawędziowego peronu, wyposażonego w płyty o antypoślizgowej powierzchni i z wyznaczonym pasem bezpieczeństwa dla osób niedowidzących. Peron został podwyższony, dzięki czemu pasażerowie mogą łatwiej dostać się do pociągu. Zmodernizowany obiekt został wyposażony w nowe wiaty oraz system informacji głosowej i wizualnej dla  podróżnych. Dostęp na perony m.in. dla osób o ograniczonej mobilności zapewnią trzy windy.

Z krajobrazu stacji zniknęła betonowa konstrukcja niewygodnej, wyeksploatowanej kładki dla pieszych. Trwają prace wykończeniowe przy budowie nowego 40-metrowego przejścia podziemnego, którym podróżni będą mogli dostać się bezpiecznie nie tylko na peron, ale i na drugą stronę stacji. Nawierzchnia przejścia i schodów wyłożona będzie kamiennymi okładzinami, a powierzchnia ścian zostanie zabezpieczona powłoką antygraffitową. Z nowego przejścia podróżni skorzystają w drugiej połowie roku.

Inwestycja związana z przebudową stacji w Obornikach Śląskich kosztowała 42 mln zł i była realizowana w ramach projektu „Modernizacja linii kolejowej E 59 na odcinku Wrocław - Poznań, Etap II - odcinek Wrocław - granica województwa dolnośląskiego”. Ogólny koszt projektu wynosi ponad 1,3 mld zł, z czego prawie 800 mln zł złotych pochodzi ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY