REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dzieci i młodzież będą uczyć się o rewitalizacji miast

  • Autor: PAP
  • 28 kwi 2015 16:22
Dzieci i młodzież będą uczyć się o rewitalizacji miast
fot. Fotolia

Prawie sto łódzkich szkół weźmie udział w pilotażowym programie edukacyjnym poświęconym rewitalizacji miasta. Autorzy programu są przekonani, że pomoże on uczniom poznać i pokochać miasto, w którym mieszkają. A jak wiemy, pozytywne rezultaty takiej edukacji potwierdzają także znani, światowi architekci.

REKLAMA

- Był nam potrzebny program, który dzieciom na wszystkich poziomach nauczania mówi o tożsamości Łodzi i kształci przez praktykę, czyli fajne pomoce naukowe, które są z Łodzią związane. Od wielu lat staraliśmy się coś takiego przygotować i udało nam się to zrobić. Dzisiaj startujemy z programem "Nasza Łódź", który jest realizowany w ramach projektu pilotażowego przygotowującego Łódź do rewitalizacji - poinformowała Hanna Gill-Piątek z Biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta UMŁ.

Program docelowo ma objąć 200 łódzkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do części pilotażowej zgłosiło się prawie 100 placówek i ponad 300 nauczycieli, którzy będą prowadzili zajęcia.

- Projekt pomoże nauczycielom na wielu płaszczyznach. Będą mieli m.in. odpowiednie narzędzia, np. makiety kamienic i innych obiektów rozpoznawalnych w mieście. Są to makiety rozkładane, dzięki czemu dzieci mogą same moderować własną przestrzeń, tworzyć swoje miejsca i pokazywać, jak widzą Łódź w kontekście swojego przyszłego życia. To taki pomysł na to, żeby powiedzieć im, czym jest tożsamość łódzka, dlaczego jesteśmy łodzianami i dlaczego chcemy się nimi czuć - wyjaśniła Gabriela Zajfert z Federacji Organizacji Pozarządowych Ferso, która realizuje projekt wraz ze spółdzielnią socjalną Varia.

W ramach projektu nauczyciele korzystając z gotowych scenariuszy będą realizowali założenia programu "Nasza Łódź" na lekcjach WOS, historii czy języka polskiego. Przewidziano też zajęcia dodatkowe, takie jak koła detektywów łódzkich, w ramach których będą się odbywały m.in. wycieczki po mieście i do instytucji kulturalnych.

Kilka lat temu łódzki magistrat przeprowadził badania, z których wynikało, że 70 proc. mieszkańców Łodzi nie wie, dlaczego tu mieszka i nie czuje żadnego związku ze swoim miastem. Zdaniem Gill-Piątek realizacja programu "Nasza Łódź" daje szansę na zmianę świadomości łodzian i trwałe związanie ich z miastem.

O edukacji od najmłodszych lat w wywiadzie z Nathalie de Vries: Co robić, aby być tak dobrymi architektami jak Holendrzy?

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY