REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dzień przed otwarciem Muzeum Śląskiego

  • Autor: PAP/Propertydesign.pl
  • 25 cze 2015 13:41
Dzień przed otwarciem Muzeum Śląskiego
Muzeum Śląskie, fot. Witalis Szołtys.JPG
Dzień przed otwarciem Muzeum Śląskiego
Dzień przed otwarciem Muzeum Śląskiego
Dzień przed otwarciem Muzeum Śląskiego
Dzień przed otwarciem Muzeum Śląskiego
Dzień przed otwarciem Muzeum Śląskiego
Dzień przed otwarciem Muzeum Śląskiego

Unikalna architektura, miejsce i kolekcja - w piątek pierwsze osoby zwiedzą podziemne wnętrza nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach. Na wystawie poświęconej historii Górnego Śląska niektórzy zwiedzający zobaczą, przekazane na rzecz muzeum, własne eksponaty.

REKLAMA

Liczące nawet 100 lat przedmioty przechowywane na strychach śląskich domów i w szafach trafiły do Muzeum Śląskiego w latach 2012-2013 w ramach akcji "Dopiszmy się do historii". Mieszkańcy przekazali wówczas muzeum niemal l,8 tys. darów; jednym z nich była oprawiona za szkłem - pochodząca z 1919 roku - pamiątka ślubna składająca się z zasuszonego wianka panny młodej i bukiecika. Dzięki tej inicjatywie będzie ona jednym z ponad 400 eksponatów tworzących wystawę "Światło historii" - Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, która od piątku będzie prezentowana (obok pięciu innych ekspozycji stałych) w nowej siedzibie muzeum wybudowanej na terenach dawnej kopalni Katowice.

"Była to bardzo cenna akcja, gdyż wzbogaciła naszą kolekcję. Wybrane przedmioty przekazane nam przez mieszkańców regionu wspaniale wzbogacą aranżację przestrzenną zorganizowaną według narracji chronologiczno-tematycznej. Będzie można m.in. zobaczyć, jak zmieniał się śląski dom na przestrzeni ostatniego wieku" - powiedziała PAP dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast.

Na wystawie umieszczono również, darowaną podczas akcji, porcelanową paterę - prezent zaręczynowy od Franciszka Strzelczyka dla narzeczonej Elżbiety z 1908 roku, kilof dyrektorski z kopalni Wieczorek z przełomu lat 50. i 60. XX w., szablę górniczą, dziewiętnastowieczne cygaro, opakowanie po kremie Nivea z lat 30. XX wieku, opakowanie na mydło "Młotek i perlik", wyprodukowane w okresie międzywojennym w wytwórni z Tarnowskich Gór, fajansowy kufel do piwa z początku XX wieku oraz różaniec żołnierza z I wojny światowej.

W tej części wystawy, pojawią się również produkowane na Śląsku szkło, ceramika, modne w danym okresie tapety, meble. "Zwiedzający może stać się uczestnikiem tych wydarzeń niż biernym oglądającym, będzie mógł usiąść przy stoliku z czasów PRL-u, wziąć do ręki gazetę z tamtego okresu i poczytać. Będzie mógł sprawdzić zawartość szafek, usiąść na kanapie, zajrzeć do +malucha+ (fiata 125p-PAP) wyprodukowanego w tyskiej fabryce Fiata" - wskazała Knast. Dodała, że celem tej wystawy jest pokazanie dokonań regionu i tego "jak zmieniał się Górny Śląsk na przestrzeni dziejów z chlubnymi i bolesnymi rozdziałami historii".

Wśród licznych na tej wystawie eksponatów, pokazany zostanie też fotel, na którym w latach 20. ubiegłego wieku zasiadał marszałek Sejmu Śląskiego, czy pochodząca z początku XX wieku figura patronki górników św. Barbary. Nie zabraknie odniesień do industrialnej przeszłości regionu. Jednym z jej elementów będzie artystyczna interpretacja maszyny parowej jako symbolu rewolucji przemysłowej, która dotarła na Górny Śląsk. Artystyczny model maszyny parowej powstał ze specjalnie grawerowanych plastrów szkła, w których środek wtopiono elementy metalowe.

Jest to, jak zaznaczyła Knast, wystawa chronologiczno-narracyjna, ale to nie tylko fakty i daty. Dopełniają ją tysiące zdjęć, setki tekstów, dziesiątki materiałów multimedialnych, kroniki filmowe, nagrania audio. Wśród nich jest specjalnie nakręcony film według scenariusza tradycyjnego wesela, w którym wystąpiły osoby ubrane w oryginalne stroje ludowe.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY