REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ekologiczne źródło ciepła w Uzdrowisku Ciechocinek

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 kwi 2014 12:39
Ekologiczne źródło ciepła w Uzdrowisku Ciechocinek
fot. Fotolia

Rusza remont obiektów w Uzdrowisku Ciechocinek. Autorem koncepcji jest Biuro Projektów i realizacji inwestycji Izol z Włocławka. Prace budowlane zostaną sfinalizowane w styczniu 2015 roku.

REKLAMA

Remont będzie dotyczył kompleksu obiektów wchodzących w skład Uzdrowiskowa Ciechocinek, tj. Szpital Uzdrowiskowy nr 3 im. dr. Markiewicza, Zespół Szkół Uzdrowiskowych nr 1 oraz budynek „Kasztelanki”, w którym znajdzie się internat. Pod koniec marca została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Skanska. Wartość prac wyniesie 7,2 mln zł netto. Prace budowlane ruszą w drugim tygodniu kwietnia.

Szpital uzdrowiskowy, który przejdzie remont, specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych. Pacjenci przebywający w uzdrowisku mają możliwość realizacji obowiązku szkolnego w pobliskiej – bo scalonej ze szpitalem łącznikiem - szkole podstawowej i gimnazjum.

- Inwestycja obejmie termomodernizację - docieplenie ścian i stropodachów oraz wymianę stolarki drzwiowej i okiennej w trzech obiektach: w szpitalu, szkole i „Kasztelance” – przyszłym internacie – mówi Paweł Kajetańczyk, Kierownik Budowy, Skanska.

- W budynku szkoły dodatkowo wymienimy grzejniki z termostatami. Ponadto budynek „Kasztelanki” zostanie całkowicie przebudowany i przystosowany do nowych funkcji, tj. internatu i hotelu. Remont przejdą wszystkie pomieszczenia, sanitariaty, ciągi komunikacyjne – montaż nowych ścianek, szpachlowanie, malowanie. W szpitalu uzdrowiskowym Markiewicz wyremontujemy hydrofornię, pomieszczenie technologiczne i basen solankowy z niecką żelbetową, w którym zamontujemy nową technologię basenową - dodaje.

Podgrzewanie ciepłej wody użytkowej na cele kompleksu i solanki basenu będzie się odbywało poprzez ekologiczne źródło ciepła - panele solarne. W ramach zadania zamontowanych zostanie na dachu szpitala i szkoły 98 kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni ok. 250 m kw. i mocy ponad 172 kW. Proces podgrzewania wody będzie wspomagany za pośrednictwem nowo projektowanej kotłowni. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskane zostanie źródło ciepła o niskich kosztach eksploatacji i dużym stopniu niezawodności.

Uzdrowisko w Ciechocinku to niemal 180 lat tradycji. Od czasu, kiedy to w miejscowym zajeździe zainstalowano 4 miedziane wanny wykorzystujące do leczenia naturalne zasoby wód solankowych, rozpoczął działalność Zakład Zdrojowy, który stał się zalążkiem uzdrowiska. Kompleks tężni solankowych wraz z warzelnią soli tworzą unikatowy zakład produkujący sól na skalę przemysłową. Przy okazji prowadzonej działalności produkcyjnej odkryto lecznicze właściwości solanek oraz terapeutycznego działania tężni solankowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie





REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY