REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach na finiszu

  • Autor: PAP
  • 06 lip 2015 09:10
Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach na finiszu
fot. Energetyczne Centrum Nauki

Interaktywne urządzenia, które będą częścią ekspozycji Energetycznego Centrum Nauki, zostaną wkrótce zainstalowane w pomieszczeniach tej placówki edukacyjnej, powstającej w Kieleckim Parku Technologicznym. Centrum ma rozpocząć funkcjonowanie jesienią.

REKLAMA

Energetyczne Centrum Nauki (ECN) znalazło swoją siedzibę w budowanym przy ul. Olszewskiego gmachu Zespołu Inkubatorów Kieleckiego Parku Technologicznego, dedykowanych biznesowi.

W przestrzeni centrum, zaaranżowanej na starą fabrykę, znajdzie się interaktywna wystawa z 28 stanowiskami, służącymi do samodzielnego eksperymentowania oraz laboratorium.

Placówka będzie oferowała zajęcia i warsztaty, pokazy naukowe wyjaśniające m.in. prawa i procesy biologiczne, fizyczne chemiczne oraz zagadnienia dotyczące ekologii czy energii odnawialnej.

W przyszłym tygodniu ma się rozpocząć instalacja urządzeń interaktywnych i multimedialnych, które będą częścią wystawy, a otwarcie centrum zaplanowano na jesień.

- Już teraz zgłaszają się do nas szkoły i biura turystyczne, które jako element zwiedzania planują zaproponować wycieczkę do centrum. Chcemy też, by jeszcze w tym roku, zanim zmieni się pogoda, można było korzystać z ogrodu, który powstanie na zewnątrz centrum. Będzie on uzupełnieniem wystawy - powiedziała PAP koordynator projektu, Sylwia Mularczyk.

Sala ECN będzie podzielona na trzy sektory tematyczne: "Ogień i Ziemia", "Powietrze i Woda" oraz "Człowiek". W centralnej części wystawy znajdzie się "wielki piec" połączony z maszyną parową, dzięki któremu będzie można zobaczyć, jak wygląda proces spalania węgla w elektrowni. Prezentowane będą także zasady działania różnych typów elektrowni wodnych.

Z kolei Energetyczny Ogród ma zachęcać do aktywnego wypoczynku i pomagać w poszerzeniu zdobytej na wystawie wiedzy. Znajdzie się w nim m.in. siłownia i przeznaczone dla dzieci zjeżdżalnie, wykorzystujące w swojej konstrukcji różnice poziomów terenu.

Korzystający z urządzeń dowiedzą się m.in., ile energii zużywamy podczas wykonywania określonych czynności. Przykładowo - sprawdzą, jak długo należy poruszać się na określonym przyrządzie, aby spalić konkretny posiłek.

W ogrodzie będzie też miejsce relaksu, ze stanowiskiem do grillowania i ławeczkami, scena umożliwiająca organizację spotkań naukowych oraz ekran do projekcji filmowych w kinie letnim.

Inwestycja jest współfinansowana z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej". Jest częścią szerokiego, wartego 120 mln. zł projektu, dotyczącego m.in. budowy zespołu inkubatorów dla biznesu.

Kielecki Park Technologiczny, w ramach którego powstanie Energetyczne Centrum Nauki, powołano w kwietniu 2008 r. Działalność prowadzą tu firmy krajowe i zagraniczne, głównie z branż: projektowanie i wzornictwo oraz teleinformatyka i IT

Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY