REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Festiwal murali w Łodzi - Wieża Babel rozpoczyna serię

  • Autor: PAP
  • 20 sie 2015 16:22
Festiwal murali w Łodzi - Wieża Babel rozpoczyna serię
Na zdjęciu mural lustrzany w Łodzi, największy w Europie, fot. UM Łódź

Mural z wieżą Babel zaprojektowany przez artystkę street artu Messy Desk z Hong Kongu, powstaje na ścianie 11-kondygnacyjnego akademika Uniwersytetu Łódzkiego. To pierwsze malowidło tworzone w ramach tegorocznej V edycji festiwalu łódzkich murali.

REKLAMA

"Murale stały się naszą łódzką marką, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Mamy w Łodzi 38 murali, ale - jak zapowiadają organizatorzy festiwalu - jeszcze w tym roku będzie ich 50" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na konferencji towarzyszącej prezentacji dzieła street artu powstającego na ścianie XIV Domu Studenta UŁ przy ul. Matejki.

Organizatorka festiwalu Teresa Latuszewska-Syrda z Fundacji Urban Forms zapowiedziała zmianę dotychczasowej formuły imprezy. "Rozszerzamy nasze działania na inne obiekty sztuki miejskiej, nie tylko murale. To sztuka, która się dzieje, jest zjawiskiem otwartym, dynamicznym i taka też będzie formuła wydarzenia, który zmienia nazwę na Festiwal Sztuki Miejskiej +Energia Miasta+. Miasto mówi do nas energią ludzi, architektury, nowymi budynkami, odnowionymi obszarami. Chcemy to wykorzystać" - zaznaczyła.

Fundacja nie rezygnuje z tworzenia murali. Pierwszy z nich został sfinansowany przez Uniwersytet Łódzki. Artystka Messy Desk z Hong Kongu tworzy na ścianie akademika dla cudzoziemców, zwanego przez studentów wieżą Babel, swoją własną wizję biblijnej wieży. Jak podkreśliła, jej projekt inspirowany jest dziecięcymi rysunkami; zaprojektowała na nim wiele łuków, schodów, kolorowych postaci ludzi czytających książki w wielu językach oraz zwierząt.

"Kolejny mural powstanie na budynku przy ul. Sienkiewicza 39 - wykonanie go zaproponowała wspólnota mieszkaniowa. Zdarzyła się rzecz niezwykła, ponieważ mieszkańcy zdecydowali się zrezygnować z wielkoformatowej reklamy, która przynosiła dochód wspólnocie, na rzecz dzieła sztuki" - dodała Latuszewska-Syrda.

W ramach festiwalu powstanie pierwszy w Łodzi mural-instalacja autorstwa hiszpańskiego twórcy Bordalo II. Artysta specjalizuje się w tworzeniu murali z elementami rzeźby, wykorzystując do komponowania m.in. odpady. Jak wyjaśniła organizatorka, dzieła Bordalo II ostrzegają przed nadmierną konsumpcją i wzywają do ochrony zagrożonych gatunków. Jego łódzki mural ma przypominać o ochronie miejskich ptaków - jerzyków.

Przy ul. Żeromskiego 20 - na wniosek wychowanków Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Kopernika - ma powstać malowidło upamiętniające nieżyjącego, legendarnego nauczyciela i wychowawcę, popularnego Druha Bladego - Janusza Boisse. Nowy obraz stworzy chiński artysta Daleast, znany łodzianom jako autor muralu z jelonkiem przy ul. Łąkowej. Na festiwal przyjadą m.in. artyści z Hiszpanii, Portoryko i Włoch.

"Po raz pierwszy w Łodzi wykonane zostanie tzw. rivers graffiti. Jest to obraz, który powstaje poprzez wyczyszczenie powierzchni. Zostanie wykonany na całej długości ul. Włókienniczej. Będziemy prowadzić też cykl warsztatów +Miasto w formie+. Pokazujemy mieszkańcom, dlaczego przestrzeń publiczna jest ważna i powinna być piękna" - dodała Latuszewska-Syrda.

Do tej pory w ramach zapoczątkowanej w 2009 r. Galerii Urban Forms na ścianach łódzkich budynków powstało 38 murali. Według zapowiedzi organizatorów, po tegorocznej edycji festiwalu, która rozpocznie się na początku września i potrwa do końca października, ich liczba wzrośnie do 50.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY