REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Fort Włochy stanie się terenem rekreacyjnym

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 kwi 2014 09:55
Fort Włochy stanie się terenem rekreacyjnym
Fort Włochy stanie się terenem rekreacyjnym
Fort Włochy stanie się terenem rekreacyjnym

Mieszkańcy Włoch i Ursynowa zyskają w swoich dzielnicach nowe miejsca, w których będą mogli aktywnie wypoczywać. Na rewitalizację Fortu Włochy oraz budowę ścieżki rowerowej w parku przy Bażantarni trafi 500 tys. zł z funduszy europejskich.

REKLAMA

W ramach projektu zrealizowane zostaną dwie inwestycje:
· urządzenie otwartego terenu rekreacyjno–sportowego na terenie Fortu Włochy (Etap II) oraz
· budowa ścieżki rowerowej przy Parku przy Bażantarni na Ursynowie.

Zabytkowy Fort Włochy powstał w latach 80-tych XIX w. jako jeden z elementów pierścienia Twierdzy Warszawa. Jego zadaniem była ochrona kolei warszawsko-wiedeńskiej oraz zachodnich rubieży miasta. W początkach XX w. wycofujący się z Warszawy Rosjanie wysadzili większość konstrukcji fortowych. Do dziś zachowały się zabudowania pełniące role koszar oraz czytelny układ ziemny fortu.

W ramach II etapu (lata 2013 – 2014) rewitalizacji Fortu V Włochy nastąpi:
· odtworzenie historycznych narysów wału głównego i fosy,
· budowa drogi fortecznej – ścieżki spacerowej prowadzącej na teren lewej części dziedzińca głównego,
· rekonstrukcja lewej drogi fortecznej,
· przebudowa ścieżki biegnącej po przeciwskarpie,
· budowa ścieżki spacerowej przebiegającej w fosie,
· porządkowanie i aranżacja zieleni,
· rekonstrukcja dostępnej części placu przed koszarami i prawej drogi fortecznej,
· odtworzenie historycznych narysów wału głównego i fosy – kontynuacja prac – teren prawego barku,
· wykonanie pochylni dla niepełnosprawnych w rejonie boiska od strony kaponiery głównej.

Ursynowski park Przy Bażantarni jest jednym z najnowszych przedsięwzięć związanych z zagospodarowaniem terenów zielonych w stolicy. Park, założony w 2008 r., zajmuje 9 ha. Mieszkańcy mogą już korzystać z umieszczonych na jego terenie boisk sportowych i placów zabaw.

W ramach dofinansowania zostanie zbudowana ścieżka rowerowa o długości ok. 570 m pomiędzy ulicami Komisji Edukacji Narodowej i Rosoła, wzdłuż Parku przy Bażantarni. Połączenie to będzie jednym z elementów inwestycji obejmującej budowę parku „Przy Bażantarni”, w ramach której powstaną zjazdy, parkingi, chodniki oraz nawierzchnie sportowe, place zabaw, skate parki i górki do zjazdów. Ścieżka rowerowa będzie posiadała udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Głównym celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności regionu Mazowsza poprzez rozwój rekreacji, kultury i edukacji w oparciu o zasoby dziedzictwa kulturowego, walory antropogeniczne, podniesienie jakości przestrzeni publicznej, a także integracja mieszkańców i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Przedsięwzięciem objęte są 2 dzielnice (Ursynów, Włochy), na obszarze których zostanie zwiększony dostęp do sportu i rekreacji.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu VI „Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji”, Działania 6.2 „Turystyka” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 – 2013. Wartość projektu to 1, 48 mln zł, z czego 500 tys. zł to środki europejskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY