REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gdańsk: Dwór Artusa jak nowy

  • Autor: MHMG
  • 27 lis 2014 10:20
Gdańsk: Dwór Artusa jak nowy
Dwór Artusa - trwają prace, fot. MHMG
Gdańsk: Dwór Artusa jak nowy
Gdańsk: Dwór Artusa jak nowy
Gdańsk: Dwór Artusa jak nowy
Gdańsk: Dwór Artusa jak nowy
Gdańsk: Dwór Artusa jak nowy
Gdańsk: Dwór Artusa jak nowy
Gdańsk: Dwór Artusa jak nowy

Na finiszu są prace konserwatorskie fasady gdańskiego Dworu Artusa. Autorem prac są Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków O/Gdańsk. Dwunastu specjalistów w dziedzinie konserwacji zabytków pracowało nad tym, aby budynek odzyskał dawny blask.

REKLAMA

28 listopada, o godzinie 16.00 zobaczyć można w zupełnie nowym świetle na świeżo wyremontowaną fasadę Dworu Artusa w Gdańsku. Czy warto było czekać? Odpowiedź na to pytanie będzie można uzyskać na miejscu. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na specjalną prezentację, która stanowić będzie zwieńczenie półrocznych wysiłków dwunastu specjalistów w dziedzinie konserwacji zabytków.

W okresie od 07.05.2014- 30.10.2014 przeprowadzono na fasadzie południowej Dworu Artusa kompleksowe prace konserwatorskie wraz z rekonstrukcją polichromii. 

Autorem prac są Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków O/Gdańsk, wyłonione w drodze przetargu. Kierownikiem budowy był Stefan Rykaczewski, zaś kierownikiem prac konserwatorskich Agata Bortkiewicz.

Nadzór inwestorski ze strony MHMG w zakresie budowlanym prowadził Stanisław Kołtuniak, zaś nadzór inwestorski ze strony MHMG w zakresie konserwatorskim – Aleksandra Płotka.

Program przyjętych prac konserwatorskich 2014 nawiązuje do wcześniejszego opracowania konserwatorskiego wykonanego w roku 1998 (w roku ostatnich prac konserwatorskich przy elewacji). Wyeliminowano główne zniszczenia, spowodowane przez niekorzystne warunki atmosferyczne: zdezynfekowano obszary występowania mikroorganizmów, podklejono i wzmocniono rozwarstwione i spękane podłoża budowlane w obrębie kamienia i tynku, oczyszczono powierzchnie z zabrudzeń i nawarstwień, w wymaganych miejscach  przeprowadzono zabiegi odsalające, uzupełniono powstałe ubytki w kamieniu i tynku, odtworzono formy rzeźbiarskie i profile detali architektonicznych, uzupełniono złocenia, zrekonstruowano polichromię, wykonano nowe opierzenia blacharskie wraz z ochroną przeciw gołębiom (zastosowano szpice i siatki). Wykonano także profilaktyczne prace w obrębie tarasu attyki. Koszt prac wyniósł 189 tys. zł brutto.

Dwór Artusa to gmach usytuowany w centrum Gdańska, przy Długim Targu 44. Dawniej było to miejsce spotkań kupców, ważny ośrodek życia towarzyskiego, później giełda. Teraz funkcjonuje tu z powodzeniem oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Budynek wpisany jest do rejestru zabytków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY