REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gdańsk: Rozbudowa zabytkowego kompleksu kuźni na Oruni

  • Autor: PAP
  • 19 paź 2015 09:18
Gdańsk: Rozbudowa zabytkowego kompleksu kuźni na Oruni
Gdańsk, fot. Fotolia

W gdańskiej dzielnicy Orunia rozpoczęła się rozbudowa kompleksu wokół odrestaurowanego XIX-wiecznego domu podcieniowego, w którym niegdyś mieściła się kuźnia. Miejscowa fundacja będzie w nim m.in. organizować spotkania dla mieszkańców i udzielać wsparcia dla dzieci.

REKLAMA

Jak poinformował urząd miasta, w ramach rozpoczętej w sobotę rozbudowy kompleksu kuźni na gdańskiej Oruni, do końca roku powstaną budynek edukacyjno-wystawienniczy oraz wewnętrzny układ drogowy z chodnikami i miejscami parkingowymi.

Kompleks oruńskiej kuźni, po remoncie i adaptacji, został otwarty trzy lata temu - w październiku 2012 roku. Modernizację zrealizowano w ramach budowy Centrum Innowacji i Aktywizacji Społecznej w Gdańsku Oruni. Stworzenie Centrum miało na celu ożywienie dzielnicy i budowę jej nowego, lepszego wizerunku.

Głównym celem było stworzenie w dzielnicy, uważanej powszechnie za zaniedbaną i cieszącą się złą sławą, miejsca integrującego mieszkańców i wpływającego na podwyższenie poziomu kapitału społecznego dzielnicy. Opiekunem Centrum i głównym realizatorem działalności programowej jest Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej.

Fundacja zajmuje się m.in. dziećmi i młodzieżą znajdującą się w trudnej sytuacji, wspiera rozwój lokalnej społeczności oraz pomaga w przygotowaniu i wprowadzaniu młodzieży na otwarty rynek pracy.

Podczas festynu "Oruńskie Kujemy" towarzyszącego rozpoczęciu rozbudowy kompleksu zorganizowano m.in. pokazy kowalstwa artystycznego, warsztaty rękodzielnicze, koncerty, przejażdżki bryczką i wystawę plenerową w Parku oruńskim.

Dokładna data budowy kuźni przy ul. Gościnnej 10 na gdańskiej Oruni jest nieznana. Część historyków twierdzi, że powstała w 1800 a inni, że w 1880 roku. Kuźnia to niewielki dom podcieniowy (domy podcieniowe, to typ wiejskich budynków mieszkalnych, z charakterystycznym podcieniem wysuniętym przed zasadniczą część budynku), w którym znajdowało się także mieszkanie dla kowala.

Dom wpisano do rejestru zabytków w 1983 roku. Do roku 2009 r. użytkowany był jako budynek mieszkalny. Później miasto przekazało obiekt w użytkowanie Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, która - m.in. dzięki dotacji z samorządu, odremontowała budynek.

W ramach prac odrestaurowano wnętrza eksponując elementy konstrukcji domu - ryglowej z wypełnieniem ceglanym i wyposażenia, w tym m.in. pomieszczenie piwniczne, piec i palenisko kowalskie. Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej będzie gospodarzem obiektu do 2022 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY