REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gdańsk wyprzedza Poznań i Toruń - tak się dba o przestrzeń publiczną

  • Autor: gdansk.pl
  • 30 wrz 2014 10:17
Gdańsk wyprzedza Poznań i Toruń - tak się dba o przestrzeń publiczną
Z-ca Prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Gdańska Dariusz Słodkowski, fot. gdansk.pl, Jerzy Pinkas

Miasto Gdańsk zostało „Liderem zrównoważonego gospodarowania przestrzenią” w kategorii miast wojewódzkich w I Ogólnopolskim Konkursie Miast. 25 września podczas XII Kongresu Miast Polskich wyróżnienie odebrali prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz oraz zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej, Wiesław Bielawski.

REKLAMA

Tytuł lidera Miasto Gdańsk otrzymało za „aktywną i konsekwentną politykę przestrzenną, która w warunkach silnej konkurencji, przyczynia się do rozwoju miasta metropolitalnego o racjonalnej strukturze funkcjonalno-przestrzennej i wyrazistym, indywidualnym charakterze”.

W finale konkursu o tytuł Lidera zrównoważonego gospodarowania przestrzenią w kategorii miast wojewódzkich znalazły się, obok Gdańska, Poznań i Toruń.

Organizatorami I Ogólnopolskiego Konkursu Miast są Związek Miast Polskich oraz Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Konkurs jest nowatorskim przedsięwzięciem, ponieważ w skali kraju nikt jeszcze nie badał miast pod kątem logistyki planowania i prowadzonej polityki rozwoju przestrzennego, zgodnych z paradygmatem zrównoważonego gospodarowania przestrzenią.

- To uhonorowanie samorządów, które w mądry i zrównoważony sposób gospodarują przestrzenią, przez co zwiększają swoją atrakcyjność dla inwestorów oraz racjonalnie podnoszą standard życia mieszkańców – podkreślają organizatorzy konkursu.

W założeniach konkursu liderem zrównoważonego gospodarowania przestrzenią jest miasto, które respektuje zrównoważony rozwój i ład przestrzenny, jako podstawowe kryteria działania; prowadzi świadomą i aktywną politykę przestrzenną; przeciwdziała żywiołowej suburbanizacji; preferuje ideę miasta zwartego; dąży do rozwiązywania problemów przestrzennych na drodze porozumienia aktorów planowania przestrzennego oraz współpracuje z mieszkańcami i innymi podmiotami w zakresie decydowania o przestrzeni miasta.

Więcej na: gdansk.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY