REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gdańsk zyska kolejne urokliwe miejsce do spacerów

  • Autor: gdansk.pl
  • 11 lut 2015 11:34
Gdańsk zyska kolejne urokliwe miejsce do spacerów
fot. gdansk.pl

W tym tygodniu Gdańsk zaczyna drugi etap cięć lip rosnących przy ul. Narutowicza. Wszystko po to, żeby przywrócić historyczny charakter.

REKLAMA

Drzew przy Narutowicza jest łącznie 79. Cała operacja zaczęła się rok temu - pod koniec kwietnia. Rozpoczął się wtedy rozłożony na trzy lata proces przywracania zielonemu szpalerowi drzew ich historycznego kształtu. Ostatni raz lipy w taki sposób prowadzone były w tym miejscu przed II Wojną Światową.

- Dzięki temu przedsięwzięciu Gdańsk zyska kolejne, niezwykle urokliwe miejsce do spacerów – podkreśla zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Grzelak. - Odpowiednio zaplanowane działania pielęgnacyjne przywrócą ulicy Narutowicza dawny blask. Jest to możliwe dzięki współpracy dwóch instytucji – Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku i Politechniki Gdańskiej. ZDiZ wykonuje niezbędne cięcia i prowadzi wszelkie prace pielęgnacyjne. Politechnika natomiast przeprowadziła kwerendę historyczną, czyli zgromadziła wszelkie dostępne materiały, na podstawie których odtwarzany jest przedwojenny wygląd zieleni na ulicy Narutowicza - podaje oficjalny portal miejski Gdansk.pl

- Prace na ul. Narutowicza podzielone zostały na trzy etapy – wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, Mieczysław Kotłowski. Pierwszy odbył się rok temu. Kolejny startuje dziś (wtorek, 10.02) Wszystko po to, żeby lipom w alei przywrócić szpalerowy kształt nie narażając ich na zbyt duży szok spowodowany radykalnymi cięciami - dodaje.

Korony lip zostaną w tym tygodniu przycięte już po raz drugi, tak żeby docelowo osiągnąć wysokość ok. 8 metrów. Przed pierwszym cięciem drzewa w alei dochodziły do wysokości nawet ok. 16 metrów, trzeba więc było podzielić prace na etapy, tak żeby formowanie nie odbywało się na zasadzie szoku, a łagodnych zmian. Do końca miesiąca formowane będą też lipy na ul. Liczmańskiego w Oliwie. Tam wykonany zostanie trzeci – ostatni etap prac związanych z obniżaniem koron drzew. Dzięki cięciom drzewa odzyskaną swój historyczny wygląd oraz zdecydowanie zmniejszy się ich podatność na uszkodzenia przez wiatr. Prace zaczną się jutro (środa, 11.02) prowadzone będą w oparciu o decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY