REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gdańsk zyska nowe fontanny

  • Autor: PAP
  • 02 lis 2015 09:10
Gdańsk zyska nowe fontanny
Gdańsk, fot. Fotolia

W najbliższych 3-4 latach mają powstać fontanny na 12 zbiornikach retencyjnych na terenie Gdańska. Fontanna taka ostatnio powstała na zbiorniku "Grunwaldzka" w Oliwie. Celem ich montażu jest m.in. poprawa jakości wody i natlenienie zbiorników, w których żyją ryby.

REKLAMA

Nowa fontanna niemal na środku zbiornika retencyjnego "Grunwaldzka" (dawny staw młyński na Potoku Oliwskim położony u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Pomorskiej) wyrzuca strumienie wody o wysokości 5,5 metra i średnicy ponad 15 metrów. A po zmroku - jest pięknie oświetlona. Urządzenie ma też napowietrzać wodę Potoku Oliwskiego, co ma ograniczyć wzrost glonów i poprawić warunki życia fauny wodnej w zbiorniku.

"Fontanna na zbiorniku rozpryskuje wodę, co ją napowietrza - to pozwala na poprawę jakości wody i natlenienie zbiornika, w którym jest dużo ryb" - wyjaśnił Andrzej Chudziak, dyrektor Gdańskich Melioracji, które montują urządzenia i zajmują się ich eksploatacją.

Podał, że spośród 47 zbiorników retencyjnych w Gdańsku, 29 jest zarybionych i wolno tam łowić ryby.

Oliwska fontanna jest wyposażona w automat sterujący, dzięki któremu po zmierzchu będzie podświetlana lampami LED. Urządzenie jest obecnie testowane, ale niedługo zostanie zdemontowane i zabezpieczone przed zimą. Ponownie będzie uruchomione na wiosnę.

Fontanna na zbiorniku "Grunwaldzka" jest drugą tego rodzaju w Gdańsku; pierwsza powstała w ub. roku na zbiorniku Mokra Fosa u zbiegu ulic Nowe Ogrody i Powstańców Warszawskich w śródmieściu. Jest ona jednak znacznie mniejsza od tej w Oliwie - strumień wody tryska niżej, a średnica zraszania wynosi tylko trzy metry.

Chudziak powiedział PAP, że w ciągu 3-4 najbliższych lat planowane jest utworzenie podobnych fontann na 12 zbiornikach retencyjnych w Gdańsku. Na wytypowanych zbiornikach trwają już prace związane m.in. z doprowadzeniem energii. Planowany jest montaż urządzeń m.in. na zbiornikach: Srebrzysko, Wielkopolska, Augustowska (na Potoku Oruńskim), Jasień, Łabędzia.

Montowane fontanny mają zachęcać mieszkańców do spędzania czasu nad wodą, ale też przyczyniać się do poprawy jakości wody przez jej napowietrzanie. We wszystkich wytypowanych zbiornikach żyją ryby.

Koszt montażu fontanny waha się od 12-15 tys. zł do ponad 20 tys. zł.

Chudziak podał, że 47 zbiorników retencyjnych w Gdańsku ma powierzchnię prawie 66 ha i pojemność 676 tys. m sześc. Zbiorniki mają powierzchnię od ok. kilkuset metrów kwadratowych do prawie 7,5 ha (Świętokrzyska II).

Najstarszą i najbardziej znaną fontanną w Gdańsku jest Fontanna Neptuna znajdująca sią na Długim Targu; pierwsza fontanna w tym miejscu powstała w 1549 r. Obecna - w 1633 roku.

W XXI. wieku w mieście powstało sześć fontann, m.in. Grassowska we Wrzeszczu, fontanna Czterech Kwartałów naprzeciw Kaplicy Królewskiej i fontanna na Placu im. Jana Heweliusza w Śródmieściu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY