REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gdynia porządkuje miejskie elewacje i walczy z banerami

  • Autor: Stowarzyszenia Traffic Design / UM Gdynia
  • 08 sie 2014 11:05
Gdynia porządkuje miejskie elewacje i walczy z banerami
Re:design YMCA. Szyld stworzony przez Filipa Piaseckiego i Adama Ignaciuk, fot. Stowarzyszenia Traffic Design
Gdynia porządkuje miejskie elewacje i walczy z banerami
Gdynia porządkuje miejskie elewacje i walczy z banerami
Gdynia porządkuje miejskie elewacje i walczy z banerami

Miasto chce uchronić swoje modernistyczne budownictwo przed wszędobylską reklamą. Re:design szyldów miejskich to projekt tworzony wspólnie przez Stowarzyszenie Traffic Design z Centrum Designu Gdynia, Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym i Miastem Gdynia. Projekt zakłada realne działania w przestrzeni miejskiej.

REKLAMA

Gdynia zajmuje się oczyszczeniem z chaosu informacyjno-reklamowego budynków, aby w mieście zapanował nowy ład architektoniczny. Na pierwszy ogień poszedł budynek przy ul. Żeromskiego, gdzie mieści się gdyńska YMCA.

- Wybraliśmy budynek YMCA ze względu na jego architekturę, historię oraz prowadzoną w nim działalność niekomercyjną, której beneficjentami są mieszkańcy Gdyni. Kolejnym etapem porządkowania przestrzeni jest usunięcie reklamowych banerów i kasetonów, by odsłonić budynek oraz stworzenie spójnego systemu informacyjnego przy wejściu, który odwiedzie firmy od wieszania swoich reklam na elewacji budynku - mówi Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design.

Do lamusa odeszło charakterystyczne dla YMCA czerwono-niebieskie logo. Zastąpił je minimalistyczny i czytelny napis. - Naszym priorytetem jest, by informacje dotyczące funkcjonowania budynku przedstawić w sposób godny, który przede wszystkim szanuje projekt architektoniczny Stefana Kozińskiego i Bohdana Damięckiego z przełomu lat 40 i 50. Obecnie treści banerów „atakują" formą, ale jednocześnie są nieczytelne oraz często nieaktualne. Koncepcja zakładała stworzenie spójnego systemu informacyjnego, który estetycznie wpiszę się w modernistyczny styl architektury, a praktycznie umożliwi w przyszłości dokonywanie zmian w sposób kontrolowany i niedrogi. Na budynku - jako nadrzędna informacja - znajduje się szyld „YMCA", gdyż właśnie z nazwą tej organizacji jest on od zawsze identyfikowany - mówi grafik Adam Ignaciuk.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY