REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gdyńskie Centrum Filmowe z kamieniem węgielnym

  • Autor: gdynia.pl
  • 25 cze 2014 13:01
Gdyńskie Centrum Filmowe z kamieniem węgielnym
Gdyńskie Centrum Filmowe, Arch-Deco
Gdyńskie Centrum Filmowe z kamieniem węgielnym
Gdyńskie Centrum Filmowe z kamieniem węgielnym
Gdyńskie Centrum Filmowe z kamieniem węgielnym

Dwa dni temu wmurowano kamień węgielny pod nowy kompleks Gdyńskiego Centrum Filmowego. Koncepcję architektoniczną obiektu opracowało biuro Arch-Deco. Ten projekt na zawsze zmieni charakter i funkcje tej przestrzeni.

REKLAMA

Nowy kompleks Gdyńskiego Centrum Filmowego powstaje przy pl. Grunwaldzkim, tuż obok gmachu Teatru Muzycznego. Gdyńskie Centrum Filmowe połączy świat filmowców, gwiazd i wielbicieli kina stając się miejscem ich spotkań. Podstawą działań Gdyńskiego Centrum Filmowego będą wydarzenia edukacyjne, kulturalne i artystyczne związane z filmem i sztukami audiowizualnymi. Powstanie Gdyńskiego Centrum Filmowego jest częścią projektu nowego centrum Gdyni, który na zawsze zmieni charakter oraz funkcje tego miejsca. Plac Grunwaldzki stanie się przyjazną przestrzenią pełną zieleni i zachęcającą do wypoczynku nie tylko w filmowym klimacie.

Zobacz film z wmurowania kamienia węgielnego pod Gdyńskie Centrum Filmowe

Realizacja Gdyńskiego Centrum Filmowego jest jednym z kluczowych elementów projektu nowego centrum Gdyni. W 2015 roku, w samym sercu Gdyni, blisko szerokiej plaży, Muzeum Miasta i Muzeum Marynarki Wojennej, w przestrzeni pomiędzy odnowionymi Teatrem Muzycznym oraz Hotelem Gdynia, Baltiq Plaza przy ulicy Świętojańskiej i Parkiem Rady Europy, powstaną nowe, wyraziste i spójne architektonicznie obiekty - Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki, kolejka na Kamienną Górę oraz parking podziemny.

Powierzchnia Placu Grunwaldzkiego obrośnie trawą, stanie się przestrzenią przyjazną i zachęcającą do wypoczynku. Zasiadając wygodnie w udostępnionych na Placu Grunwaldzkim leżakach, lub bezpośrednio na trawie, będzie co oglądać. Miejsce będzie forum spotkań widzów i uczestników wydarzeń artystycznych, koncertów muzycznych i projekcji filmowych. Charakterystycznym symbolem Placu stanie się odrestaurowana i podświetlona kolorowymi diodami Scena „MUSZLA" tętniąca różnorodnością wydarzeń jak np. koncerty muzyki poważnej, koncerty fortepianowe, pojedynki dj-skie i hip-hopowe, występy artystów performance, parkiety taneczne współorganizowane przez gdyńskie szkoły tańca, nocne projekcje filmowe i wiele innych.

Dodatkowo uruchomiona zostanie kolejka szynowa, która połączy teren Placu Grunwaldzkiego z Kamienną Górą. Od 2015 r. bezpośrednio z Placu będzie można wjechać na taras widokowy na Kamiennej Górze czerwonym wagonikiem kolejki szynowej, by w pełni korzystać z terenów rekreacyjnych położonych w samym sercu miasta. Natomiast pod Placem powstanie niezwykle potrzebny w centrum miasta parking podziemny mieszczący 179 ogólnodostępnych miejsc postojowych.

Realizację w formule zaprojektuj i wybuduj powierzono firmie Budimex, a wartość kontraktu wynesie 39,8 mln zł brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY