REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gliwice ratują unikalny obiekt zaprojektowany przez Maxa Fleischera

  • Autor: UM Gliwice
  • 07 sie 2014 12:29
Jedyny taki obiekt w regionie, fot. A. Witwicki

Dom Przedpogrzebowy w Gliwicach z 1903 r. to jedyne w Polsce dzieło wybitnego austriackiego architekta Maxa Fleischera i jeden z niewielu obiektów żydowskiej architektury na Śląsku, który przetrwał w niezmienionej zasadniczo formie.

REKLAMA

Jak informuje gliwicki magistrat, wiele środowisk interesowało się losem Domu Przedpogrzebowego w Gliwicach. Teraz – gdy miasto rozpoczęło gruntowny remont – chętnych do udzielenia finansowego wsparcia brak.

Takiego muzeum jeszcze w regionie nie ma. Dom Przedpogrzebowy w Gliwicach będzie miejscem prezentacji historii górnośląskich Żydów. Budynek przy ul. Poniatowskiego, który w przeszłości służył gminie żydowskiej, niszczał przez wiele lat. Prezydent Gliwic w 2007 r. postanowił uratować cenny zabytek, ale sprawa nie była prosta.

Nieruchomość nie należała do miasta i dlatego miasto nie mogło przeprowadzić remontu. Po długich staraniach udało się przekonać do współdziałania Gminę Wyznaniową Żydowską. Jako prawny spadkobierca przejęła obiekt od Skarbu Państwa, a następnie przekazała go miastu w celu uchronienia przed dalszą dewastacją.

Wiele środowisk wyrażało i wtedy, i później poparcie dla tej inicjatywy. Mówiono o pomysłach na wykorzystanie obiektu, o możliwościach finansowego wsparcia. Na razie z tych obietnic niewiele wynikało. Gliwice, póki co, muszą radzić sobie same.

W obiekcie ma powstać muzealny oddział poświęcony historii Żydów na Górnym Śląsku. Ruszył remont budynku. Wykonuje go katowicka firma projektowo-budowlana KONIOR. Prace powinny zakończyć się na początku przyszłego roku. Kolejnym krokiem będzie zagospodarowanie wnętrz i dostosowanie ich do nowej funkcji – oryginalna aranżacja wystawy oraz przygotowanie pomieszczeń na potrzeby działalności edukacyjnej. Wstępna koncepcja jest już gotowa, a całość zapowiada się bardzo ciekawie. Koszt całej inwestycji jest szacowany na mniej więcej 5,5 mln zł.

– Dom Przedpogrzebowy to obiekt unikalny, który po dostosowaniu do nowych funkcji będzie miał bez wątpienia znaczenie o zasięgu co najmniej regionalnym i będzie służył także mieszkańcom innych miast. Powstanie niepowtarzalna ekspozycja w skali kraju – komentuje Krystian Tomala, zastępca prezydenta Gliwic.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY