REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gliwickie Stare Miasto nabiera uroku

  • Autor: UM Gliwice
  • 06 sie 2014 14:01
Gliwickie Stare Miasto nabiera uroku
Gliwicka Starówka, fot. K. Krzemiński
Gliwickie Stare Miasto nabiera uroku
Gliwickie Stare Miasto nabiera uroku

Modernizacja uliczek gliwickiej Starówki rozpoczęła się w czerwcu 2011 r. Obecnie większość jest już odnowiona, choć jeszcze trwają prace na kilku z nich. Pięcioletnia inwestycja to koszt ponad 41 mln zł.

REKLAMA

Trwa kompleksowa przebudowa uliczek wokół Rynku. Większość z nich jest już odnowiona. Gdzie obecnie prowadzone są prace?

Tegoroczne remonty na Starym Mieście w Gliwicach rozpoczęły się już w styczniu. Objęły fragmenty ulic: Górnych Wałów (od ul. Ziemowita do Zygmunta Starego), Krupniczej (od ul. Kaczyniec do Górnych Wałów), Matejki (od ul. Basztowej do Zwycięstwa), Dolnych Wałów (od poczty do ul. Zwycięstwa), Basztowej (od ul. Matejki do Białej Bramy). Jak przebiegają prace?

Najbardziej zaawansowane są prace na ul. Dolnych Wałów, które prowadzone były już w ubiegłym roku. Obecnie trwa tam brukowanie. Na ul. Górnych Wałów powstają nowe wpusty uliczne, a na jej odcinku od ul. Ziemowita do Bankowej rozpoczęło się korytowanie pod przyszłą drogę. Na pozostałych uliczkach prowadzone są jeszcze prace ziemne. Warto bowiem wspomnieć, że inwestycja na Starówce to nie tylko nowe jezdnie i chodniki. Kompleksowy remont obejmuje przede wszystkim sprawdzenie i – w razie potrzeby – wymianę podziemnej infrastruktury technicznej. Wodociągi, ciepłociągi, gazociągi, kable energetyczne remontują ich właściciele. Śląska Sieć Metropolitalna realizuje także nową sieć szerokopasmową. Obecnie na ul. Matejki trwa wymiana wodociągu. Natomiast w ul. Krupniczej wykonawcy rozpoczęli korytowanie pod drogę.

Oprócz ekip remontowych na Starówce pracują także archeolodzy. Układ urbanistyczny Starego Miasta jest bowiem wpisany do rejestru zabytków, dlatego nadzorują oni realizację robót. Badaczy spotkamy aktualnie przy ul. Krupniczej, gdzie natrafiono na znaleziska. Prace przerwano i rozpoczęły się ratownicze badania archeologiczne. Konieczność przeprowadzenia badań archeologicznych stwierdzono również w ul. Basztowej.

Inwestycję realizuje konsorcjum gliwickich firm – Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA oraz Zakład Instalacji Budowlanych Witold Szostak, Andrzej Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY