REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Gotycko-renesansowa kamienica we Wrocławiu zrewitalizowana

  • Autor: wroclaw.pl
  • 10 lis 2014 09:36
Gotycko-renesansowa kamienica we Wrocławiu zrewitalizowana
Kamienica przed remontem i po remoncie, fot. wroclaw.pl

Gotycko-renesansowa kamienica u zbiegu ulic Wita Stwosza 16 i Biskupiej 11 odzyskała dawny blask. Jej mury pamiętają czasy Napoleona. W piątek, 7 listopada podsumowano rewitalizację. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele miasta, inwestora i wykonawcy prac.

REKLAMA

– Zaczęliśmy w 1999 roku od kapitalnego remontu skrzydła południowego. Prace zostały trochę wymuszone przez prasę. Ukazał się artykuł dotyczący fatalnego stanu budynku, a pod zdjęciami był podpis „czy to Sarajewo czy centrum Wrocławia”. Nie mieliśmy wyjścia i zaczęliśmy prace – mówi z uśmiechem Jerzy Kowalew, prezes Zarządu Spółdzielczego Centrum Rehabilitacyjno-Medycznego „Resurs” we Wrocławiu, które jest właścicielem kamienicy.

O tym, że remont był konieczny świadczą fotografie z lat 90., na których widać odpadający tynk. Pokazano je na specjalnej prezentacji, podczas uroczystości związanych z podsumowaniem rewitalizacji.

W sieni pięknie prezentuje się wmurowane wieko beczki (była tam winiarnia). Na parterze wyróżnia się dorycki dwukolumnowy portyk bramy wjazdowej, a przy balkonie na pierwszym piętrze są rzeźby Bachusa i Hermesa. Natomiast drewnianą klatkę schodową szczególnie doceniają nowożeńcy, którzy wybierają to miejsce na pamiątkowe fotografie.

Rewitalizacja zabytku kosztowała ok. 11 mln zł.

Zależy nam na renowacji w przyszłym roku zabytkowego renesansowego kamiennego portalu – mówi Katarzyna Hawrylak-Brzezowska, miejski konserwator zabytków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY