REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Halę widowiskowo-sportową zmieniono w Centrum Kulturalne

  • Autor: slaskie.pl
  • 11 wrz 2014 12:54
Halę widowiskowo-sportową zmieniono w Centrum Kulturalne
Zmiana funkcji Hali Widowiskowo-Sportowej na Centrum Kulturalne i Edukacyjne, fot. slaskie.pl
Halę widowiskowo-sportową zmieniono w Centrum Kulturalne
Halę widowiskowo-sportową zmieniono w Centrum Kulturalne
Halę widowiskowo-sportową zmieniono w Centrum Kulturalne
Halę widowiskowo-sportową zmieniono w Centrum Kulturalne
Halę widowiskowo-sportową zmieniono w Centrum Kulturalne

W gminie Czerwionka-Leszczyny rozbudowano i przebudowano w stanie surowym halę widowiskowo – sportową, a w efekcie uzyskano w ramach tego obiektu dwie niezależnie funkcjonalnie części: teatralno–widowiskową i edukacyjną. Realizacja walczy w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2014.

REKLAMA

Przedmiotem projektu było zaprojektowanie i wykonanie robót polegających na rozbudowie i przebudowie hali widowiskowo – sportowej i uzyskanie części teatralno–widowiskowej i edukacyjnej – obejmującej m.in. salę widowiskowo-teatralną na 350 osób, dwie sale konferencyjne (z przeznaczeniem na prowadzenie szkoleń), zespół szatniowy, kasy biletowe oraz 2 zespoły sanitarne dla publiczności z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych oraz części rekreacyjnej - w tej części na parterze została utworzona sala do zajęć ruchowych wraz z węzłami sanitarnymi, szatniami, gabinetem masażu oraz sala konferencyjna. Ponadto w ramach realizacji projektu został zagospodarowany teren wokół budynku - parking z zatoką i drogą dojazdową.

Obiekt rozpoczęto budować w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, w 1989 r. przerwano wszelkie prace pozostawiając obiekt w stanie surowym otwartym. W 1997 r. zaadaptowano i oddano do użytku zachodnią część budynku stanowiącą krytą pływalnię, która do dnia dzisiejszego służy mieszkańcom Gminy i Miasta Czerwionka–Leszczyny jak i okolic. W 2003r. gmina zaadaptowała i oddała do użytku południową część obiektu z przeznaczeniem na Ośrodek Pomocy Społecznej. W 2007r. gmina dokończyła obmurowanie i zadaszenie nad częścią sceniczną hali widowiskowej co zamknęło stan surowy. Część obiektu, będąca przedmiotem projektu nie została wcześniej zaadaptowana. Oprócz części teatralno-widowiskowej i edukacyjnej oraz części rekreacyjnej, został wyremontowany także dach nad częścią obejmującą niezaadaptowaną do dziś halę sportową z zapleczem – z uwagi na fakt, że dach musiał być odnowiony kompleksowo dla zachowania bezpieczeństwa całego obiektu. Przewiduje się wyremontowanie i oddanie do użytku hali sportowej w przyszłości, w ramach kolejnego projektu. Ponadto w obiekcie zespoły sanitarne przewidziano z uwzględnieniem osób niepełnosprawnych wykonano dźwig osobowy oraz platformę dla osób niepełnosprawnych.

Dodatkowo, w ramach realizacji niniejszego projektu został zagospodarowany teren wokół budynku, ze szczególnym uwzględnieniem parkingu. Na powierzchnię parkingową składa się plac parkingowy oraz zatoka parkingowa zlokalizowana wzdłuż drogi wewnętrznej. Zrealizowano 35 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, 1 stanowisko dla autokaru w obrębie zatoki oraz układ komunikacyjny wewnętrzny, umożliwiający swobodny wjazd a także opuszczenie parkingu przez samochody.

Bezpośrednim celem projektu jest poprawa wykorzystania walorów rekreacyjnych i kulturowych oraz potencjału edukacyjno-społecznego obszaru dzielnicy miejskiej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Uzasadnieniem podjętych działań jest przywracanie ładu przestrzeni publicznej, w tym podnoszenie wartości substancji miejskiej. Rewitalizacja przyczynić się ma do nadania m. in. nowych funkcji edukacyjnych, rekreacyjnych, społecznych i kulturalnych obiektom zdegradowanym.

Dzięki realizacji inwestycji został ukończony budynek, który czekał na wykończenie już od kilkunastu lat. Jego oddanie do użytku przyczyniło się do podniesienia jakości życia społeczności dzielnicy. Dzięki projektowi, do dyspozycji mieszkańców zostały oddane trzy nowocześnie wyposażone sale konferencyjne, przeznaczone na organizację szkoleń i kursów różnego rodzaju.

W 15 edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego zgłoszono 45 realizacje. Laureatów konkursu wyłonionych przez jury poznamy w październiku br.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY