REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Historyczne centrum Lędzin na Śląsku odzyskało blask

  • Autor: slaskie.pl
  • 21 sie 2014 09:34
Historyczne centrum Lędzin na Śląsku odzyskało blask
Rewitalizacja Historycznego Centrum Lędzin - Plac Farski, fot. slaskie.pl
Historyczne centrum Lędzin na Śląsku odzyskało blask
Historyczne centrum Lędzin na Śląsku odzyskało blask
Historyczne centrum Lędzin na Śląsku odzyskało blask
Historyczne centrum Lędzin na Śląsku odzyskało blask
Historyczne centrum Lędzin na Śląsku odzyskało blask
Historyczne centrum Lędzin na Śląsku odzyskało blask

W centrum miasta stworzono ogólnodostępną, otwartą przestrzeń publiczną dla wszystkich z zachowaniem historycznego charakteru placu. Realizacja walczy w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2014.

REKLAMA

Rewitalizacja obejmowała zarówno otoczenie zabytkowej „plebanii”, jak również obszar przyległy do skrzyżowania ulic Lędzińskiej i Ks. Kupilasa (wraz z przestrzenią ulicy), ograniczony budynkiem byłej „stajni plebańskich” na zachodzie (poddanemu rewitalizacji - przebudowie i rozbudowie) i istniejącym budynkiem poczty wraz z terenem leżącym bezpośrednio za nim na północy. Pomiędzy budynkami biblioteki „plebanii” i byłych „stajni plebańskich” uformowano pięciokątny plac – rynek miasta o wymiarach około 55 x 35m, domykając go od północy nową pierzeją z dominantą wieży zegarowej z przejściem w parterze. Wieża ta zamyka dwie ważne osie kompozycyjne i widokowe: dłuższą - od nowego parkingu do wieży kościoła parafialnego i krótszą - pomiędzy biblioteką i pocztą. Budynek dawnych „stajni plebańskich” został przedłużony do dawnego obrysu, a od frontu dostawiono dwukondygnacyjne arkady pozwalające poza podniesieniem walorów estetycznych bryły na skomunikowanie dwóch usługowych poziomów z przestrzenią placu. Różnicę poziomów posadowienia biblioteki i „stajni” (2,80m) pokonano wykształcając amfiteatralne uskoki w formie betonowych ław mogących w pogodne dni służyć jako siedziska.

W centralnej części rynku zaprojektowano fontannę, która potęguje efekt skupiania się mieszkańców w przestrzeni “centrum”. Oprócz fontanny – umieszczono tam również kamienną dzwonnicę dla średniowiecznego dzwonu, datowanego na 1540 rok, należący do najstarszych w Województwie Śląskim.

Na górnym poziomie placu, wzdłuż krawędzi amfiteatralnych uskoków, od strony południowej, wykonano plenerową scenę tzw. „scenę pod lipami”, na której odbywają się min. koncerty, spotkania z artystami, występy dzieci. Całość kompozycji placu dopełniają rzędy latarni i ławki. Uciążliwe sąsiedztwo tranzytowej ulicy Lędzińskiej ograniczono poprzez dodanie szpaleru drzew (platanów) i odtworzenie kamiennego muru oraz historycznej bramy, dającymi łącznie odczucie bezpieczeństwa, jednak baz utraty kontaktu i otwarcia widokowego wnętrza placu dla podróżujących samochodami i przechodniów. Mur i bramę wykonano z wykorzystaniem cegły ceramicznej pełnej w narożach i łękach; pola pomiędzy cegłą wypełnione są murem kamiennym w układzie warstwowym. Jest to nawiązanie do cech charakterystycznych budownictwa tego rejonu z przełomu XIX i XX wieku, z wykorzystaniem rodzimego surowca.

Nie chcąc tracić walorów komunikacyjnych ulicy Ks. Kupilasa, zdecydowano się na pozostawienie jej w formie deptaku, przy jednoczesnym ujednoliceniu brukowanej nawierzchni z estetyką całego placu. Zawsze potrzebne w sąsiedztwie centralnych części miasta miejsca parkingowe zlokalizowano na obniżonej polanie za pocztą, pomiędzy budynkami biblioteki i poczty, oraz na miejscu zmodernizowanego zjazdu z ulicy Lędzińskiej. Szpalery drzew podkreślają przebieg zaprojektowanych ciągów i pasaży pieszych a także granic własnościowych. 

W 15 edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego zgłoszono 45 realizacje. 1 sierpnia rozpoczął się plebiscyt internautów. Głosowanie będzie trwało do końca wakacji, a realizacja najpopularniejsza wśród biorących udział w zabawie zostanie uhonorowana Nagrodą Internautów. Laureatów konkursu wyłonionych przez jury poznamy w październiku br.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY