REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Innowacyjny Park Konstruktorów w Gdyni z kamieniem węgielnym

  • Autor: UM Gdynia
  • 27 cze 2014 10:36
Innowacyjny Park Konstruktorów w Gdyni z kamieniem węgielnym
fot. Park Konstruktorów w Gdyni
Innowacyjny Park Konstruktorów w Gdyni z kamieniem węgielnym
Innowacyjny Park Konstruktorów w Gdyni z kamieniem węgielnym
Innowacyjny Park Konstruktorów w Gdyni z kamieniem węgielnym

Wczoraj wmurowano kamień węgielny pod Park Konstruktorów na terenie byłej Stoczni Gdynia. Za jego projekt odpowiada firma Industria z Gdańska. To będzie miejsce dla twórców, architektów, projektantów i inżynierów.

REKLAMA

26 czerwca 2014 r. wmurowany został kamień węgielny pod nowy obiekt na terenie byłej Stoczni Gdynia. Park Konstruktorów to doskonały dowód na to, że innowacje łączą - powstaje bowiem dzięki współpracy dwóch pomorskich instytucji: Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Do tej pory w Gdyni brakowało przestrzeni, gdzie w małej skali można produkować prototypy, czy też próbne serie własnych wynalazków. Działalność produkcyjna w branży wysokich technologii wymaga specjalistycznej infrastruktury, urządzeń i przestrzeni. Odpowiedzią na te potrzeby jest właśnie powstający Park Konstruktorów.

- Park Konstruktorów to kolejny element zmiany gospodarczej Gdyni, która od lat wspiera rozwój małej i średniej przedsiębiorczości - mówi Wiceprezydent Gdyni Michał Guć. - Nie będzie to kolejny biurowiec. To miejsce dla specjalistów, kreatorów i inżynierów, którzy otrzymają tu pełne wsparcie i możliwość rozwoju na etapie „od prototypu do produkcji" - dodaje Wiceprezydent Guć.

Akt Erekcyjny pod budowę Parku Konstruktorów, podpisany przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka i Wiceprezesa Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Józefa Belę, został umieszczony w innowacyjnej kapsule czasu, wykonanej przez przedstawicieli PPNT Gdynia, w formie pochodni i razem z aktualnymi zdobyczami techniki, symbolicznie przekazany kolejnym pokoleniom twórców wysokich technologii. Uroczystość uświetnił też projektant Janusz Kaniewski, prelekcją pod tytułem „Twórczy ferment - inspiracja biznesu z przyszłością".

W ramach projektu budowy Parku Konstruktorów zostanie zrewitalizowany kolejny fragment byłej Stoczni Gdynia, a miasto zyska doskonałe zaplecze wdrożeniowo-produkcyjne. W wyremontowanym budynku (kiedyś nazywanym Pentagon), o powierzchni około 5600 m², zostaną udostępnione nowe prototypownie, warsztaty, pracownie projektowe przystosowane do tzw. czystej produkcji elektroniki, automatyki, robotyki, inżynierii, a także wzornictwa przemysłowego. Przygotowane zostaną także przestrzenie dla projektantów i wzorników oraz pracownie artystów i architektów.

Projekt o wartości 44,221 mln zł netto, jest w 85% dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach kolejnego etapu rozbudowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Pozostałe środki i wartości w ramach umowy partnerskiej wnoszą Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. (w postaci nieruchomości) i Miasto Gdynia. Generalnym wykonawcą robót remontowych jest firma Dekpol S.A. Rozpoczynające się właśnie prace, wartości 16,4 mln zł netto, obejmą kompleksową modernizację budynku, w systemie „zaprojektuj i wybuduj". Zakończenie inwestycji planowane jest na 2015 rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY