REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Inspirująca miedź w projekcie Atelier Loeger

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 mar 2014 14:07
Inspirująca miedź w projekcie Atelier Loeger
Projekt Sądu Rejonowego w Nysie, I miejsce w konkursie, fot. Atelier Loeger
Inspirująca miedź w projekcie Atelier Loeger
Inspirująca miedź w projekcie Atelier Loeger
Inspirująca miedź w projekcie Atelier Loeger
Inspirująca miedź w projekcie Atelier Loeger
Inspirująca miedź w projekcie Atelier Loeger
Inspirująca miedź w projekcie Atelier Loeger

Elementem zapewniającym spójność stylistyczną i materiałową tego projektu jest miedź. Miedź występująca jako krycie dachu – blacha, jako perforowana, zastosowana w formie żaluzji ocieniających, oraz lizeny również wykonane z blachy miedzianej. To koncepcja projektu architektonicznego dla Sądu Rejonowego w Nysie, który wykonali architekci z Atelier Loeger.

REKLAMA

Obiekty publiczne, w tym siedziby sądów, niezależnie od swej architektonicznej aplikacji, zawsze stanowią w krajobrazie znaczący element identyfikacji miasta. Jak opowiadają architekci z Atelier Loeger, budynek projektowany dla Sądu Rejonowego w Nysie w założeniu powinien być łatwo rozpoznawalny, identyfikujący i noszący nową dodaną wartość w miejsce lokalizacji. Według zamysłu to budynek, który uwzględnia wiele uwarunkowań wynikających z wymagań funkcjonalnych, przesądzeń istniejących i planistycznych ustaleń. Ma to być budynek świadczący o współczesności miasta, jego przeznaczeniu i randze instytucji wymiaru sprawiedliwości.

Dodatkowym kryterium projektu było założenie stworzenia proekologicznego budynku, którego zadaniem jest zapewnienie niskich kosztów eksploatacji, przyjaznego dla pracujących i interesantów. 

Projekt skłąda się z trzech brył - te „luźno” zestawione ze sobą korpusy, tworzą szczególną geometrię układu przestrzennego, respektującego planistyczne uwarunkowania dotyczące między innymi linii zabudowy, zapisane w ustaleniach planu miejscowego. Połączenia funkcjonalne korpusów umieszczonych w atrium zapewniają kładki – wewnętrzne ciągi piesze. 

Szczególnym obszarem zaprojektowanym przez Atelier Loeger jest strefa zespołu sal rozpraw, dostępna dla interesantów z głównego hallu wejściowego poprzez stanowisko kontroli bezpieczeństwa. Dla pracowników administracji i poszczególnych wydziałów, zaprojektowane zostało odrębne wejście.

Zewnętrzny wyraz budynku jest konsekwencją jego wewnętrznej struktury przestrzenno-funkcjonalnej. Charakteryzuje się klarownymi konturami bryły budynku, interpretującej w specyficzny sposób zapisy planu miejscowego dotyczące kształtowania tzw. piątej elewacji. Fasady budynku: południowa, wschodnia i zachodnia głównej bryły, definiuje tzw. linia dachu i pionowe siatkowe żaluzje, ocieniające budynek. Pozostałe fasady konsekwentnie zachowują pionową artykulację, poprzeinaną pionowymi „lizenami”.

Elementem zapewniającym spójność stylistyczną i materiałową jest miedź. Miedź występująca jako krycie dachu – blacha, jako perforowana, zastosowana w formie żaluzji ocieniających, oraz lizeny również wykonane z blachy miedzianej. Miedź użyta jest w formie blachy perforowanej, patynowanej dla żaluzji, jako blacha gładka dla krycia dachu i parapetów, jako „surowiec” do wykonania lizenek z płaskich profili walcowych.

Projekt dla Sądu Rejonowego w Nysie został wybrany w drodze konkursu, który ogłoszony był jeszcze latem 2013 r. Pierwsze miejsce zajęła koncepcja Atelier Loeger z Krakowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY