REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak będzie wyglądać Superścieżka w Krakowie? Decyzja podjęta

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 wrz 2015 09:07
Jak będzie wyglądać Superścieżka w Krakowie? Decyzja podjęta
Jak będzie wyglądać Superścieżka w Krakowie? Decyzja podjęta
Jak będzie wyglądać Superścieżka w Krakowie? Decyzja podjęta
Jak będzie wyglądać Superścieżka w Krakowie? Decyzja podjęta
Jak będzie wyglądać Superścieżka w Krakowie? Decyzja podjęta

Blisko 150 mieszkańców Krakowa pojawiło się w sobotę w Teatrze Variètè, aby ostatecznie zadecydować o przyszłym wyglądzie Superścieżki. Zwyciężyło „Słowo”- propozycja, którą realizować będą partnerzy inicjatywy. Udział mieszkańców nie kończy się jednak z dniem głosowania. Już niebawem krakowianie będą mogli przyłączyć się do realizacji.

REKLAMA

Myślą przewodnią, wokół której budowany będzie charakter Superścieżki jest „Słowo”, aplikowane w zieleni, sztuce, wodzie, małej architekturze, czy też bardziej ulotne w postaci tymczasowych scenografii, projekcji, światła i dźwięku.

Pretekstem do zaproponowanych rozwiązań stały się – jak tłumaczą w opisie autorzy zwycięskiej pracy - także wspomnienia członków grupy związane z terenem. Obszar Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego, na którym działała kiedyś fontanna, dał początek pomysłowi wprowadzenia wody, jako elementu mogącego towarzyszyć użytkownikom na całej długości Superścieżki. Ta propozycja z kolei uruchomiła potrzebę zaprojektowania jednolitego oświetlenia, ławek, małej architektury - dla całego obszaru.

Za bardzo ważny element zagospodarowania terenu autorzy zwycięskiego pomysłu uznali również zieleń i różnorodny sposób jej kształtowania. Tak stworzona scenografia prowadząca w interesujący sposób po uporządkowanych ciągach komunikacyjnych, raz dyscyplinowanych niewielką szerokością terenu, innym razem poetycko rozlewających się na skwery i zielone wnętrza urbanistyczne, mogła wreszcie stanowić interesujące tło dla działań artystycznych skupionych wokół „Słowa”.

Wśród proponowanych funkcji dla kluczowych miejsc obszaru Superścieżki autorzy zaproponowali m.in. funkcje performatywne – kino, teatr, odczyty, sztuka w części fortu przed budynkiem Hotelu Chopin, ze szklaną sceną, osłoniętą lekkimi, tymczasowymi przekryciami w postaci „płóciennych żagli”; a na Skwerze Eilego zieleń, landart, ciek wodny przestrzeń dla bukinistów, nawiązanie do dorobku środowiska „Przekroju”, oraz przestrzeń „poczekalni” przed sądami, siedziska, osłony przed deszczem i słońcem, siłownia na powietrzu, hamaki, stoliki do szachów i poidełka dla ludzi i zwierząt, estetyczna mała budka gastronomiczna, toalety.

Na obszarze KSOS-u zaproponowano z kolei park sportowy z m.in. z kortami tenisowymi, boiskiem, minigolfem, tenisem, bulami. A prócz tego punkt małej gastronomii, toalety, plac zabaw dla dzieci ogólnodostępny, nastawiony także na atrakcje dla seniorów oraz zachowanie zieleni i wytworzenie „błoń” – otwartego miejsca do piknikowania pod chmurką.

Uczestnicząca w finałowym głosowaniu Elżbieta Koterba, wiceprezydent miasta ds. Rozwoju Krakowa, zapowiedziała pomoc w sprawnym przeprowadzeniu procedur administracyjnych, które przybliżą zwycięski pomysł ku realizacji. – Jestem pełna podziwu dla zaangażowania mieszkańców miasta w ten projekt. Na tym etapie zaawansowania to już olbrzymi sukces. To cenne, bezprecedensowe doświadczenie posłuży jako podstawa prac projektowych w innych rejonach Krakowa. W tej samej formule realizowany będzie m.in. nowy park Reduta – powiedziała wiceprezydent Koterba.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY