REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak łódzkie perełki odzyskują blask

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 lis 2014 14:25
Jak łódzkie perełki odzyskują blask
Dawna fabryka Ludwika Grohmana – klimatyczne, nowoczesne biura
Jak łódzkie perełki odzyskują blask
Jak łódzkie perełki odzyskują blask
Jak łódzkie perełki odzyskują blask
Jak łódzkie perełki odzyskują blask
Jak łódzkie perełki odzyskują blask

Łódź jest jednym z nielicznych miast w Polsce mogącym pochwalić się zabytkową architekturą przemysłową. Wiele budynków, objętych ochroną konserwatora zabytków poddawanych jest obecnie rewitalizacji.

REKLAMA

Łódzkie zespoły pofabryczne to w większości unikalne architektoniczne perełki, które odegrały istotną rolę w dziejach przemysłowej Łodzi. W wielu z nich oprócz zabytkowego taboru przemysłowego zachowały się oryginalne elewacje, których charakter warto ocalić dla przyszłych pokoleń.

Ważnym zagadnieniem jest termomodernizacja. Ocieplanie od wewnątrz pozwali nie tylko zachować oryginalny wygląd fasady, ale także ma pozytywny wpływ na wiekowy budynek – eliminuje ryzyko rozwoju pleśni czy zarodników grzybów.

W ciągu ostatnich dwóch lat zakończyły się prace remontowe i termomodernizacyjne kilku pofabrycznych łódzkich zabytków. Swoje drugie życie zyskały m.in. fabryka Ludwika Grohmana – dziś nowoczesne centrum biurowo – konferencyjne, kompleks budynków należących do zakładów Karola Scheiblera zaadaptowanych na potrzeby Art Inkubatora oraz fabryka Salomona Barcińskiego – obecnie Osiedle „Barciński Park”.

Art Inkubator – przemiana budynku pofabrycznego

Wszystko zaczęło się w roku 2008, kiedy zdecydowano, aby podupadające magazyny stały się miejscem działalności młodych twórców. Prace adaptacyjne budynków pofabrycznych należących do dawnego kompleksu Karola Scheiblera, rozpoczęły się w kwietniu 2012 r., zaś w styczniu 2014 r. obiekty zostały przejęte przez inwestora.

Kompleks, (powstały w latach 1887-1910) składa się z trzech budynków (A, B i C), które pierwotnie spełniały funkcję magazynów tkanin, zaś dziś są to nie tylko biura, ale kawiarnie czy butiki i studia artystów. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 6,7 tys. mkw. Ocieplenie kompleksu płytami izolacyjnymi Multipor o grubości 5 cm objęło 1,7 tys. mkw. powierzchni ścian - cały budynek A i część parteru budynku B. Dzięki izolacji przez ściany uciekło ok. 60 proc. mniej energii. Inwestorem jest Fabryka Sztuki w Łodzi, zaś firmą wykonawczą Skanska.

Dawna fabryka Ludwika Grohmana – klimatyczne, nowoczesne biura

Rewitalizacja XIX-wiecznego pofabrycznego kompleksu budynków przy ulicy Tymienieckiego na Księżym Młynie sprawiła, że dawna fabryka Grohmana zamieniła się w nowoczesne centrum biurowo-konferencyjne i stała się miejscem biznesowych spotkań. Stan techniczny budynku pofabrycznego wymagał prac remontowych i termo-modernizacyjnych. Obiekt jest pod opieką konserwatora zabytków, więc część ścian budynku musiała zostać ocieplona od wewnątrz. Jako materiał do izolacji od wewnątrz wybrano izolacyjne płyty mineralne Multipor.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY