REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak zmienią się bulwary nad Brdą

  • Autor: bydgoszcz.pl
  • 11 mar 2015 09:55
fot. bydgoszcz.pl

Bydgoszcz przygotowuje się do kolejnego etapu rewitalizacji bulwarów pomiędzy mostem Bernardyńskim i dworcem autobusowym oraz od ul. Krakowskiej do mostu Pomorskiego.

REKLAMA

Miasto dysponuje już pozwoleniem na budowę. Obecnie aktualizowane są uzgodnienia z gestorami sieci. Wprowadzone są też drobne korekty, które pozwolą na przykład w trakcie inwestycji wprowadzić elementy małej architektury zaprojektowane przez bydgoskich studentów (np. ławki). 
Zgodnie z projektem planowana jest tam budowa ciągu pieszo-rowerowego, umocnienie nabrzeży, oświetlenie oraz nowa aranżacja terenów zielonych.

- To kolejna ważna inwestycja wpisująca się w podejmowane przez nas działania na rzecz rewitalizacji Bydgoskiego Węzła Wodnego – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Udało się nam zmodernizować szereg innych odcinków bulwarów nad Brdą. Zbudowaliśmy nowoczesną marinę. Pozyskaliśmy środki centralne na remont śluz i jazu Farnego. Podjęliśmy działania zmierzające do wytyczenia kąpieliska. Remontujemy infrastrukturę Toru Regatowego. Dzięki tym działaniom bydgoszczanie zyskują ciekawe tereny rekreacyjne, a z drugiej strony rozszerzamy  naszą atrakcyjność turystyczną.

Przebudowane zostanie zejście na bulwary z mostu Bernardyńskiego. Zostanie ono dostosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych (dobudowana zostanie rampa).  Wyremontowany zostanie pomost nad akwenem przy dawnym budynku BTW, w którym obecnie mieści się restauracja. 
Na całym odcinku planowane jest wytyczenie ścieżki rowerowej. Jednak ze względu na stosunkowo wąski pas terenu jakim dysponuje miasto w tym obszarze, na części odcinków ścieżka rowerowa będzie prowadzona wspólnie z ciągiem dla pieszych. Tam gdzie to możliwe powstaną wydzielone drogi rowerowe z nawierzchnią z asfaltobetonu. Ścieżki piesze wykonane zostaną z uszlachetnionych płyt betonowych w dwóch kolorach (antracyt i kasztanowy). 

Na wysokości gazowni nad brzegiem Brdy zaplanowano taras widokowy. Projekt zakłada też  renowację istniejących schodów i pergoli na wysokości ul. Krakowskiej. Nad brzegiem Brdy w tym miejscu zaplanowano kolejny taras widokowy. W pobliżu kładki Esperanto planowane jest urządzenie siłowni plenerowej i placu zabaw. Na wysokości sklepu Media Markt oraz na wysokości ul. Uroczej pomyślano również o miejscu do przycumowania małych jednostek pływających. Będzie można tam bezpiecznie zejść na ląd z kajaków, rowerów wodnych lub łódek.

Na odcinku pomiędzy dworcem autobusowym i mostem Pomorskim konieczne są nie tylko prace związane kompleksową wymianą nabrzeży. Od Media Markt do mostu Pomorskiego wykonane zostaną też nasypy podnoszące poziom bulwaru. To ochroni go przed okresowym zalewaniem. Brzeg na odcinkach umocnień pionowych zostanie zabezpieczony balustradami. Bulwary zostaną też połączone ścieżką i rampą z rondem Fordońskim. Wyremontowane zostaną poza tym schody prowadzące na most Pomorski. 

Projekt zieleni przewiduje przede wszystkim wzbogacenie projektowanych elementów architektonicznych barwnymi zestawieniami roślin oraz wkomponowanie roślinności wysokiej i średniej w istniejącą. Przewidywana jest też kompleksowa rekultywacja trawników.

Rozpoczęcie realizacji tego zadania planowane jest na II połowę roku. Całość kosztów inwestycji szacowana jest na około 20 milionów złotych. Miasto ubiegać się będzie o dofinansowanie zadania ze środków europejskich. Zakończenie robót przewidziane jest na koniec 2017r.

Bulwary w etapach: 
- Lata 2012-14, koszt 23 mln 
Odcinki: - I (mosty kolejowe-most Królowej Jadwigi) , II (most Królowej Jadwigi – mosty Solidarności), III (schody na Starym Porcie, przystanek Rybi Rynek), V (przystanek PKS), VII (przystanek „Łuczniczka”)

 - Lata 2015-17, szacunkowy koszt 20 mln (zadanie  realizowane w pod warunkiem uzyskania dofinansowania)
Odcinki: IV (most Bernardyński – PKS), VI (PKS – most Pomorski)

Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY