REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jakie będzie miasto przyszłości? Na pewno inteligentne

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 sie 2014 13:16
Jakie będzie miasto przyszłości? Na pewno inteligentne
Inteligentne miasta – laboratoria przyszłości?, fot. Fotolia

Dynamicznie postępująca urbanizacja generuje potrzebę na innowacyjne rozwiązania, które pozwolą usprawnić proces urbanizacyjny, a nowe miasta uczynią sprawnie funkcjonującymi, przyjaznymi mieszkańcom i środowisku miejscami do życia. Jakie najważniejsze cechy powinno posiadać miasto przyszłości?

REKLAMA

Jesteśmy właśnie świadkami ogromnego eksperymentu, który jest odpowiedzią na postępujące na świecie procesy urbanizacyjne i przyrost globalnej populacji. Jak wskazują dane z najnowszego raportu ONZ, ludzkość przenosi się do miast. Do 2050 r. odsetek populacji mieszkającej w ośrodkach miejskich wzrośnie o kilkanaście procent – będzie to 2/3 ludzkości. Wszystko to sprawia, że potrzebne są rozwiązania, które sprawią, że rozwój miast odbędzie się przy zachowaniu komfortu życia mieszkańców i minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.

Szczególne pole do eksperymentów urbanizacyjnych istnieje w Azji i Afryce, gdzie od zera tworzone są miasta mające zaspokoić potrzeby gwałtownie rosnącej populacji. Jak wynika z raportu McKinsey, same Indie w najbliższej przyszłości będą potrzebowały 20- 30 nowych miast. Decyzją władz w kraju tym ma powstać sieć inteligentnych metropolii. Jednym z nich będzie Dholera, mająca zająć powierzchnię 900 km2, czyli dwa razy większą niż powierzchnia Bombaju. Każdy z nowopowstałych budynków zostanie skomputeryzowany. Technologia będzie automatycznie kontrolować ilość zużywanych zasobów i ruch drogowy. Inne inteligentne miasto przyszłości – Masdar – powstaje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nad wykorzystywanymi tu technologiami pracuje szerokie grono naukowców i specjaliści z wiodących globalnych koncernów technologicznych. W Masdarze swoją filię otworzyło słynne Massachusets Institute of Technology. Podczas gdy w Azji i Afryce powstają metropolie- laboratoria, do rozwiązania pozostaje zagadnienie „starych” miast.

- Miasta- eksperymenty jak Dholera czy Masdar dają okazję budowania metropolii zupełnie od zera, zgodnie z najnowszymi technologiami. W „starych miastach” sytuacja wygląda zupełnie inaczej, tutaj potrzebne jest wplecenie nowoczesnych rozwiązań w już istniejącą tkankę miejską, tak aby zwiększyć komfort życia mieszkańców w różnych aspektach miejskiego życia. Do tego potrzebne są innowacje dotyczące infrastruktury biurowej, mieszkaniowej i transportowej – mówi Janusz Mikołajczyk, Prezes Zarządu Mikomax Smart Office, firmy specjalizującej się w optymalizacji przestrzeni biurowych, która realizowała projekty aranżacji przestrzeni m.in. dla EY, Qatar Airways czy Narodowego Banku Polskiego.

Biura przyszłości – pożegnanie z firmowym biurkiem?

Wraz z rozwojem technologii i zmianami społecznymi zmienia się także styl naszej pracy. Dziś firmy na całym świecie szukają nowych sposobów na organizację przestrzeni biurowej. Coraz więcej z nich odchodzi od schematu open space, według którego w jednym wielkim pomieszczeniu przy jednakowych biurkach pracuje razem kilkaset osób. W potocznej świadomości ten model stał się symbolem biurowej uniformizacji. Dzisiaj pracodawcy szukają rozwiązań wspierających kreatywność i produktywność.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY