REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jakie projekty wybiorą mieszkańcy Olsztyna w ramach budżetu obywatelskiego?

  • Autor: PAP
  • 11 wrz 2015 11:33
fot. Fotolia

Mieszkańcy Olsztyna mogą od soboty do 27 września głosować na projektami zgłoszonymi do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Do wyboru mają 28 inwestycji ogólnomiejskich i 111 osiedlowych. Na realizację zwycięskich pomysłów przewidziano ponad 3,5 mln zł.

REKLAMA

Jak poinformował w piątek olsztyński urząd miejski, każdy z mieszkańców może oddać głos na jedno przedsięwzięcie z listy projektów ogólnomiejskich i jedno osiedlowe. Te pierwsze dotyczą pomysłów istotnych dla całego miasta, drugie to mniej kosztowne inwestycje o znaczeniu lokalnym, ważne dla społeczności poszczególnych dzielnic.

Głosowanie odbywać się będzie przez internet i "tradycyjnie" za pomocą wydrukowanych kart. Magistrat przygotował ponad 20 miejsc, w których można takie karty pobierać i wrzucać do urny. Głosować można m.in. w ratuszu, galeriach handlowych, planetarium, Aquasferze, dawnym Tartaku Raphaelsohnów i filiach miejskiej biblioteki. W każdy weekend będą też organizowane punkty mobilne na osiedlach. Głosujący muszą mieć ukończone 15 lat i podać swój PESEL.

"Oczywiście chcielibyśmy, żeby jak największa liczba mieszkańców wypowiedziała się, na co powinniśmy jako samorząd miasta wydać pieniądze w przyszłym roku. Wprowadziliśmy jednak pewne obostrzenia, żeby głosowanie było powszechne ale uczciwe" - powiedziała PAP dyrektor biura komunikacji i dialogu obywatelskiego urzędu miasta Aneta Szpaderska.

Dlatego - jak wyjaśniła - w tym roku karty zostały ponumerowane i zabezpieczone przed kopiowaniem. Natomiast głosujący przez internet otrzymają potwierdzenie przez e-mail lub sms, co ma służyć weryfikacji oddanego głosu.

Ogłoszenie wyników głosowania nastąpi 5 października. Wybrane pomysły będą realizowane w przyszłym roku. Na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 1 mln zł, natomiast na przedsięwzięcia osiedlowe zarezerwowano łącznie 2 mln 530 tys. zł.

Najwięcej spośród 111 projektów osiedlowych pochodzi ze Śródmieścia, najmniej z Zielonej Górki, Brzezin i Kortowa. Na liście 28 projektów ogólnomiejskich jest m.in. budowa Łynostrady, czyli ścieżki pieszo-rowerowej nad tą rzeką, stworzenie systemu samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, "rynek sztuki" - czyli udostępnienie przestrzeni starego miasta na działalność artystyczną, utworzenie parku Zacisze i rewitalizacja parku Jakubowo, organizacja szkółki strzelectwa sportowego, rozpoczęcie rekultywacji jeziora Ukiel oraz organizacja europejskiego kongresu architektonicznego i festiwalu muzycznego z pogranicza rocka i hip-hopu.

Lista wszystkich przedsięwzięć, na które będzie można oddać głos, jest dostępna na stronie www.obo.olsztyn.eu

Głosowanie nad budżetem partycypacyjnym odbywa się w Olsztynie po raz trzeci. W ub. roku olsztynianie oddali niemal 24 tys. głosów. Największe uznanie wśród propozycji ogólnomiejskich zdobyła wówczas budowa boiska piłkarskiego koło gimnazjum nr 12 przy ul. Sybiraków.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY