REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jakie projekty wybiorą mieszkańcy Olsztyna w ramach budżetu obywatelskiego?

  • Autor: PAP
  • 11 wrz 2015 11:33
fot. Fotolia

Mieszkańcy Olsztyna mogą od soboty do 27 września głosować na projektami zgłoszonymi do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Do wyboru mają 28 inwestycji ogólnomiejskich i 111 osiedlowych. Na realizację zwycięskich pomysłów przewidziano ponad 3,5 mln zł.

REKLAMA

Jak poinformował w piątek olsztyński urząd miejski, każdy z mieszkańców może oddać głos na jedno przedsięwzięcie z listy projektów ogólnomiejskich i jedno osiedlowe. Te pierwsze dotyczą pomysłów istotnych dla całego miasta, drugie to mniej kosztowne inwestycje o znaczeniu lokalnym, ważne dla społeczności poszczególnych dzielnic.

Głosowanie odbywać się będzie przez internet i "tradycyjnie" za pomocą wydrukowanych kart. Magistrat przygotował ponad 20 miejsc, w których można takie karty pobierać i wrzucać do urny. Głosować można m.in. w ratuszu, galeriach handlowych, planetarium, Aquasferze, dawnym Tartaku Raphaelsohnów i filiach miejskiej biblioteki. W każdy weekend będą też organizowane punkty mobilne na osiedlach. Głosujący muszą mieć ukończone 15 lat i podać swój PESEL.

"Oczywiście chcielibyśmy, żeby jak największa liczba mieszkańców wypowiedziała się, na co powinniśmy jako samorząd miasta wydać pieniądze w przyszłym roku. Wprowadziliśmy jednak pewne obostrzenia, żeby głosowanie było powszechne ale uczciwe" - powiedziała PAP dyrektor biura komunikacji i dialogu obywatelskiego urzędu miasta Aneta Szpaderska.

Dlatego - jak wyjaśniła - w tym roku karty zostały ponumerowane i zabezpieczone przed kopiowaniem. Natomiast głosujący przez internet otrzymają potwierdzenie przez e-mail lub sms, co ma służyć weryfikacji oddanego głosu.

Ogłoszenie wyników głosowania nastąpi 5 października. Wybrane pomysły będą realizowane w przyszłym roku. Na projekty ogólnomiejskie przeznaczono 1 mln zł, natomiast na przedsięwzięcia osiedlowe zarezerwowano łącznie 2 mln 530 tys. zł.

Najwięcej spośród 111 projektów osiedlowych pochodzi ze Śródmieścia, najmniej z Zielonej Górki, Brzezin i Kortowa. Na liście 28 projektów ogólnomiejskich jest m.in. budowa Łynostrady, czyli ścieżki pieszo-rowerowej nad tą rzeką, stworzenie systemu samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, "rynek sztuki" - czyli udostępnienie przestrzeni starego miasta na działalność artystyczną, utworzenie parku Zacisze i rewitalizacja parku Jakubowo, organizacja szkółki strzelectwa sportowego, rozpoczęcie rekultywacji jeziora Ukiel oraz organizacja europejskiego kongresu architektonicznego i festiwalu muzycznego z pogranicza rocka i hip-hopu.

Lista wszystkich przedsięwzięć, na które będzie można oddać głos, jest dostępna na stronie www.obo.olsztyn.eu

Głosowanie nad budżetem partycypacyjnym odbywa się w Olsztynie po raz trzeci. W ub. roku olsztynianie oddali niemal 24 tys. głosów. Największe uznanie wśród propozycji ogólnomiejskich zdobyła wówczas budowa boiska piłkarskiego koło gimnazjum nr 12 przy ul. Sybiraków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY