REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jedna z najciekawszych rewitalizacji w Europie na finiszu

  • Autor: UM Wałbrzych
  • 03 lis 2014 15:19
Jedna z najciekawszych rewitalizacji w Europie na finiszu
Rewitalizacja Starej Kopalni, fot. UM Wałbrzych
Jedna z najciekawszych rewitalizacji w Europie na finiszu
Jedna z najciekawszych rewitalizacji w Europie na finiszu

Stara Kopalnia w Wałbrzychu to jeden z najcenniejszych zabytków kultury technicznej na świecie. Kompleks realizowany jest w oparciu o projekt funkcjonalno-użytkowy przygotowany przez studio Mirosława Nizio. 9 listopada br. nastąpi uroczyste otwarcie zrewitalizowanego obiektu.

REKLAMA

Znaczenie tej rewitalizacji dla całego Dolnego Śląska nie podlega dyskusji, jednak dla Wałbrzycha to przede wszystkim kulturalne serce miasta odwołujące się do jego górniczej tożsamości. Największa wałbrzyska inwestycja w byłej kopalni Julia dobiega końca. 9 listopada br. nastąpi uroczyste otwarcie z udziałem m.in. wicepremiera Tomasza Siemoniaka - podaje wałbrzyski magistrat.

Stara Kopalnia to jeden z najcenniejszych zabytków kultury technicznej na świecie. Celem rewitalizacji było nie tylko muzeum, lecz nowoczesna przestrzeń publiczna spełniająca aspiracje kulturalne miasta i wymagania współczesnej masowej turystyki. Silne wrażenia zapewni odwiedzającym udostępniona podziemna trasa. Wszystkie obiekty zabytkowe zostały zachowane. Obok instytucji kultury będą mieściły się tu także organizacje pozarządowe. Jest również klub muzyczny i restauracja "Montownia".

Stara Kopalnia to ponad 4 hektary powierzchni i 16 pokopalnianych budynków, które zyskały nowatorski kształt, przeznaczenie i funkcje. Kompleks realizowany jest w oparciu o projekt funkcjonalno-użytkowy przygotowany przez studio Mirosława Nizio, architekta odpowiadającego m.in. za wystawę główną Muzeum Historii Żydów Polskich czy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się w maju 2011 r. I etap rewitalizacji ogromnego kompleksu kosztował ok. 100 mln zł , w czym prawie połowa to dotacja przyznana przez Ministerstwo Kultury.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY