REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jedna z największych inwestycji konserwatorskich w Łodzi

  • Autor: UM Łódź
  • 14 paź 2014 11:19
Nadeszła pora na zabytkowe famuły, fot. UM Łódź

Łódź rozpoczyna rewitalizację zabytkowych famuł. Zmieni się wygląd budynków i funkcja całego obszaru.

REKLAMA

- To symboliczny moment rozpoczęcia rewitalizacji zabytkowych famuł przy ulicy Ogrodowej, których remont obiecywano od dziesięcioleci i wiele ekip rządzących w Łodzi próbowało podjąć wyzwanie, ale bez skutku. Chcemy przywrócić temu miejscu dawny wygląd i dokonać zmiany funkcjonalnej całego obszaru – powiedziała na konferencji prasowej prezydent Hanna Zdanowska.

Jak poinformował wojewódzki konserwator zabytków Wojciech Szygendowski, to jedna z największych inwestycji konserwatorskich w Łodzi. Na początek trzeba zbić tynki, które przykrywają czerwoną cegłę i zobaczyć, w jakim stanie jest elewacja budynku przy ul. Ogrodowej 24.

Modernizacja kamienicy przyfabrycznej jest częścią programu „Miasto Kamienic”, ale również należy do rewitalizacji obszarowej w obrębie ulic: Ogrodowa – Zachodnia – Legionów – Gdańska, który wyznacza jeden z 8 priorytetowych kwartałów śródmieścia przeznaczonych do modernizacji w pierwszej kolejności. Koszt odrestaurowania tego obszaru wyniesie 76 mln zł wraz z remontami odcinków ulic, a sama rewitalizacja famuł przy ul. Ogrodowej 24 kosztować będzie około 30 mln zł.

Łódzki magistrat podaje, że docelowo ma tu powstać 58 nowych mieszkań i 52 lokale użytkowe na parterze i pierwszym piętrze, przeznaczone dla twórców kreatywnych, by ożywić także kulturalnie to miejsce i nadać mu nowy charakter. Prace przy Ogrodowej już ruszyły przy odsłanianiu ceglanej elewacji, a przygotowanie do kompleksowej modernizacji narożnej famuły wymaga przeprowadzenia do innych lokali 183 rodzin.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY