REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jedno z największych laboratoriów w Europie buduje Skanska

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 wrz 2014 13:38
fot. Skanska

Interdyscyplinarne Laboratorium Doświadczalnej Weryfikacji Parametrów Konstrukcji Mostowych w Kielcach to największe tego typu stanowisko badawcze w Polsce i jedno z największych w Europie. Wykonawcą inwestycji jest Skanska.

REKLAMA

Trwająca od lipca 2014 r. budowa laboratorium nabiera tempa. W zeszłym tygodniu odbyło się betonowanie specjalistycznego fundamentu pod stanowiska badawcze. Inwestycja o wartości niemal 4 mln zł netto realizowana jest na zlecenie Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Obiekt ma być gotowy w lutym 2015 r.

Skanska w ramach kontraktu wybuduje laboratorium, które będzie prowadzić działalność badawczo-rozwojową w dziedzinie nauk inżynieryjnych i technicznych zarówno dla sektora budowlanego, jak i transportowego. Obiekt będzie się składał z budynku laboratoryjno-biurowego oraz hali laboratoryjnej i w przyszłości będzie służył kieleckim uczelniom. Kubatura budynku wyniesie 8 980 m sześc.

Co już za nami?

Do tej pory Skanska wykonała fundamenty budynków, ściany nośne parteru, strop nad parterem, prefabrykowaną, żelbetową konstrukcję hali oraz kończymy ściany nośne piętra - mówi Piotr Bidziński, Specjalista ds. Realizacji, Skanska.

- Prace przebiegają terminowo. Przed nami jeszcze budowa ścian osłonowych hali, wykonanie dachów, montaż okien, wykonanie elewacji, ścianek działowych, pełne wykończenie wnętrz, budowa dróg dojazdowych, miejsc parkingowych, chodników i zagospodarowanie terenów zielonych – wymienia.

Beton naszpikowany chemią i elektroniką

Poszczególne etapy inwestycji wyznaczają tzw. kamienie milowe. Jednym z nich było wylanie specjalistycznego betonu pod konstrukcję.

Z wtorku, 2 września na środę, 3 września wykonaliśmy prace związane z betonowaniem specjalistycznego fundamentu pod stanowiska badawcze laboratorium badań elementów konstrukcji mostowych. Wylewanie betonu wymagało 13 godzin nieprzerwalnej pracy. Przy typowych konstrukcjach betonowanie trwa od 2 do 4 godzin – mówi Piotr Bidziński.

- W fundamencie zatopionych jest 36 specjalnych kotew wykonanych z pręta stalowego o średnicy 50mm, zakończonych mufą, do których przykręcone są ramy do badań elementów. Fundament, który wykonaliśmy ma 40 metrów długości, 5 metrów szerokości oraz 2 metry głębokości. Na wspomnianą konstrukcję zużyliśmy 400 m sześc. betonu.

W nowo powstającym budynku hali laboratoryjnej, na tym właśnie fundamencie badane będą m.in. 30-metrowe belki wykorzystywane w budowie mostów. Tak długie belki produkowane są na specjalne zamówienie. Standardowo najdłuższe belki produkowane w wytwórniach prefabrykatów mają do 27 metrów. 30-metrowe elementy obsługiwane będą przez dwie suwnice o udźwigu 25 ton każda. Suwnice będą m.in. rozładowywać belki oraz ustawiać je na stanowisku badawczym.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY