REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jest budżet na rewitalizację Starego Fordonu w Bydgoszczy

  • Autor: bydgoszcz.pl
  • 02 paź 2014 10:37
Jest budżet na rewitalizację Starego Fordonu w Bydgoszczy
Rewitalizacja terenów Starego Fordonu w Bydgoszczy, fot. bydgoszcz.pl

W przyszłym roku miasto dysponować będzie dokumentacją, która umożliwi rozpoczęcie pierwszych prac budowlanych w Starym Fordonie. Główny nacisk położony zostanie na stworzenie sieci ulic i ciągów pieszo-rowerowych, które poprawią dostępność nabrzeża.

REKLAMA

Rozpoczęcie prac projektowych na Starym Fordonie umożliwił tegoroczny budżet, w którym zarezerwowano 1,5 mln złotych na przygotowanie dokumentacji i ewentualne wykupy. Wiadomo już, że dokumentacja projektowa obejmie inny obszar niż wcześniej określiła to Miejska Pracownia Urbanistyczna. ZDMIKP przystąpił do opracowania dokumentacji dla zmodyfikowanego obszaru, który w 100 procentach jest własnością gminy lub Skarbu Państwa. Koncepcja umożliwi sięgnięcie po środki ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na lata 2014-20. Kontrakt jest obecnie negocjowany.

Gotową koncepcją ZDMiKP będzie dysponować na przełomie grudnia i stycznia. Będzie ona umożliwiała między innymi podział zadania na etapy. Całość opracowania zakłada między innymi m.in. przebudowę ulic: Promenada, Filomatów, Frycza Modrzewskiego, Zakładowej, Rybaki, przedłużenie ul. Ordynackiej do ul. Sikorskiego. Dostępność do strefy nabrzeżnej zostanie poprawiona poprzez stworzenie nowych ciągów pieszych i pieszo-rowerowych w ul. Kapeluszników, przedłużenie ul. Ordynackiej, przedłużenie ul. Promenada, połączenie ul. Filomatów z ul. Bydgoską.

Przygotowywana dokumentacja będzie zawierała także przynajmniej dwa warianty rekreacyjnego zagospodarowania terenów poza pasem drogowym. Zastosowane elementy małej architektury będą wykonane przy użyciu odpornych na okresowe zalewanie materiałów np. kamień, beton. Na terenach zielonych wstępnie zaplanowano miejsca do organizowania zabaw plenerowych, trawiaste boiska do siatkówki, kamienne siedziska i stoły, wykonanie pochylni czy slipu, pomost pływający zlokalizowany na wysokości ul. F. Modrzewskiego, wyrównanie terenu, kształtowanie i umocnienie wybranych odcinków strefy nadbrzeżnej.

Proces inwestycyjny w Starym Fordonie jest wyjątkowo skomplikowany. Wpływ na to ma podział obszaru na wielu właścicieli - w tym osoby prywatne, występowanie obszaru chronionego „Natura 2000”, występowanie terenów zalewowych, konieczność dysponowania przynajmniej koncepcją przed ubieganiem się o środki pomocowe. Mimo tych trudności uruchomiony został projekt będzie konsekwentnie wdrażany. W wieloletniej prognozie finansowej na lata 2014-20 zarezerwowano na rewitalizację Starego Fordonu 50 mln zł.

Więcej na: bydgoszcz.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY