REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jest szansa na powstanie płockiego Kopernika

  • Autor: UM Płock
  • 22 paź 2014 10:25
Czy w Płocku powstanie Centrum Nauki?, fot. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Centrum Nauki im. Marii Skłodowskiej - Curie w Płocku jest w fazie koncepcji. Istnieje realna szansa na realizację placówki w niedalekiej przyszłości.

REKLAMA

Jak informuje płocki magistrat, Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski spotkał się z marszałkiem Adamem Struzikiem, prorektorem filii Politechniki Warszawskiej w Płocku prof. Januszem Zielińskim oraz Leonardem Sobierajem - dyrektorem Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Podczas spotkania omawiano szansę na stworzenie w Płocku centrum nauki.

Centrum Nauki im. Marii Skłodowskiej - Curie w Płocku jest w fazie koncepcji. Przedstawiciele władz samorządowych Płocka i Mazowsza oraz Politechniki Warszawskiej zgodzili się, że przy zapleczu uczelni, determinacji samorządu, wsparciu środkami Unii Europejskiej i współpracy z PKN Orlen ten projekt ma realne szanse na realizację w niedalekiej przyszłości - podaje płocki magistrat.

O ponad roku prowadzone są wspólne prac urzędu Miasta Płocka i Politechniki Warszawskiej – Filia w Płocku, nad koncepcją utworzenie w Płocku placówki, ukierunkowanej na promowanie i popularyzację nauki oraz działalności badawczo – rozwojowej.

Centrum Nauki im. Marii Skłodowskiej – Curie zostało zgłoszone w listopadzie ubiegłego roku przez Miasto Płock do Kontraktu Terytorialnego i ma być realizowane wspólnie przez Miasto Płock i Samorząd Województwa Mazowieckiego jako swoiste rozwinięcie dotychczasowego współdziałania w zakresie działalności Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Kluczowy element projektu, jakim jest Centrum Młodego Chemika, miałby stanowić poszerzenie oferty Muzeum Mazowieckiego poprzez jego dalszą rozbudowę. Zaangażowanie Politechniki Warszawskiej służyć ma zapewnieniu właściwego poziomu działań w obszarze naukowo – badawczym realizowanym w Laboratorium Innowacji technicznych i Energii Odnawialnej.

Płocki Kopernik, jak najbardziej obrazowo określić można planowane centrum składać się będzie z:
- Centrum Młodego Chemika, którego zadaniem będzie promocja nauki i innowacji, zwiększenie zainteresowania nauką w wymiarze podstawowych praw chemii oraz popularyzacja historii Polski ukazanej z perspektywy rozwoju chemii;
- Laboratorium Innowacji Technicznych i Energii Odnawialnej, które będzie merytorycznym zapleczem Centrum Młodego Chemika, odpowiedzialnym za prowadzenie badań naukowych w ramach wdrożeń innowacji technicznych dla różnych podmiotów naukowych i gospodarczych;
- Instytut Informacji i Wymiany Myśli Naukowej, który będzie nowoczesną placówką stanowiącą bank wiedzy i umożliwi poprawę dostępu do wiedzy oraz płaszczyznę współpracy środowiska naukowego, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, a którego elementem ma być Płocki Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacyjności.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY