Kaliski ratusz odzyska dawny blaskUM Kalisz, Karina Zachara - 17-06-2014 09:19


Lifting ratusza został rozpoczęty. Projekt zadania wykonała firma Stanisławski Jerzego Stanisławskiego, a wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane Agad z Torunia.

Do końca roku kaliski ratusz zyska nowy blask. Dziś rozpoczęły się prace związane z renowacją elewacji budynku. Całkowity koszt inwestycji sięgnie prawie 4 milionów.

Koszty są pokaźne, ale to nie powinno dziwić, bo budynek zabytkowy, a i całe zadanie nie polega  jedynie na nadaniu mu nowej kolorystyki. Harmonogram prac, które potrwają przez kilka najbliższych miesięcy jest obszerny. Poza samą renowacją elewacji polegającą na oczyszczeniu i uzupełnieniu ubytków w tynku oraz malowaniu budynku, wymieniona zostanie stolarka okienna na wieży ratuszowej oraz w piwnicy.

Ponadto wymienione będzie pokrycie dachowe wraz z rynnami oraz wykonana izolacja ścian fundamentowych i stropu na ostatniej kondygnacji budynku. Zakres praco obejmie też rekonstrukcję zdobień, w tym elementów złoconych godła, montaż instalacji odgromowej, renowację tarcz zegara i drzwi wejściowych.

Jednym z elementów projektu będzie też wykonanie nowej iluminacji. Odnowiony ratusz będzie w ciepłych odcieniach bieli. Jego renowacja rozpocznie proces rewitalizacji śródmieścia.

- To, że rozpoczynamy od ratusza jest w pełni świadomą, przemyślaną decyzją. Dach budynku wymaga natychmiastowej interwencji i niezależnie od wszystkiego musielibyśmy naprawić go w tym roku. Idąc za ciosem postanowiliśmy jednocześnie odnowić elewację. Bezsensownym byłoby zrobić dach, zdejmować  rusztowania, a za kilka miesięcy znowu je ustawić - wyjaśnia Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.

Całkowity koszt inwestycji sięgnie prawie 4 milionów złotych. W tegorocznym budżecie miasta zarezerwowano na ten cel ponad 2, 4 mln. Projekt zadania wykonała firma Stanisławski Jerzego Stanisławskiego, a wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane „Agad” Sp. z o.o. z Torunia.

Całość prac odbywa się pod nadzorem konserwatora zabytków. Remont ma się zakończyć w listopadzie tego roku.