REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Katarzyna Stańczak z RWSL: Dajemy podręcznik dobrych praktyk, który ma inspirować

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 cze 2015 15:22
Katarzyna Stańczak z RWSL: Dajemy podręcznik dobrych praktyk, który ma inspirować
Ulica Piotrkowska, fot. UM Łódź

Ulica Piotrkowska doczekała się lekarstwa na "estetyczną chorobę", która od lat toczyła wizytówkę Łodzi. Miejski Konserwator Zabytków we współpracy z RWSL znalazł receptę na chaotyczne reklamy, pstrokate afisze i tablice, które nie przystają do reprezentacyjnej ulicy miasta.

REKLAMA

Księga standardów ulicy Piotrkowskiej to kompendium dobrych praktyk dla właścicieli i najemców lokali użytkowych przy najsłynniejszej łódzkiej ulicy. To pierwsze tego typu opracowanie w Polsce.

Jak wspomina Katarzyna Stańczak, architekt z pracowni RWSL, praca nad Księgą standardów rozpoczęła się od szeregu analiz. - Z uwagi na różnorodny charakter poszczególnych budynków przy ulicy Piotrkowskiej, postanowiliśmy pogrupować je według okresów powstawania lub transformacji w których budynki zyskały charakterystyczne detale - wspomina projektantka.

Na tej podstawie architekci wyodrębnili cztery główne nurty w budownictwie mieszczańskim znajdującym się przy głównej arterii w Łodzi. - Żeby zrobić to w prawidłowy sposób staraliśmy się dotrzeć do wszystkich zachowanych materiałów i wspólnie z biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków ustaliliśmy podział na grupy - nadmienia. 

Następnie dla każdej z grup stworzono wizję spójnych z charakterem zabudowy kondygnacji parterów, w których architekci zawarli wytyczne dotyczące kształtowania witryn, oświetlenia, szyldów reklamowych oraz szyldów informacyjnych. - Propozycje opatrzone zostały przykładami „dobrych praktyk” , które zaobserwowaliśmy w innych miastach - dodaje Stańczak.

W opinii architekt, każde miasto potrzebuje wytycznych według których mieszkańcy i jego użytkownicy mogą kształtować otaczającą ich przestrzeń publiczną. Jak wspomina, szczególnie dotyczy to historycznych fragmentów miast, ulic i terenów zabytkowych. - Poparte doświadczeniem i wiedzą z dziedziny kompozycji tworzenie reguł „dobrych praktyk”, ma za zadanie nie tylko upiększać przestrzeń, ale też poprzez porządek lepiej komunikować informację - podkreśla i dodaje, że obecnie  możemy zauważyć tendencję im więcej, bardziej krzykliwie tym lepiej. Właściciele usług w lokalach użytkowych, jako osoby próbujące zareklamować swoją działalność prześcigają się w indywidualnych projektach, które nie współgrając z otoczeniem i innymi najemcami giną w natłoku informacji zamiast ją przekazywać.

- My za klasykiem powtarzamy: "Less is more" i dajemy podręcznik dobrych praktyk, który ma inspirować i wytyczać pożądany kierunek - podsumowuje projektantka.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY