REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kawiarnia, biura i pracownie w wieży ciśnień na katowickim dworcu

  • Autor: PKP S.A.
  • 16 cze 2015 10:12
Kawiarnia, biura i pracownie w wieży ciśnień na katowickim dworcu
fot. Fotolia

Biblioteki miejskie, kawiarnie, przestrzenie wystawiennicze i kulturalne - to tylko niektóre z realizowanych przez PKP S.A. koncepcji zagospodarowania obiektów kolejowych. Teraz spółka ma apetyt na zagospodarowanie 30-metrowej, zabytkowej wieży ciśnień na katowickim dworcu.

REKLAMA

PKP S.A. jest jednym z największych właścicieli nieruchomości w Polsce. Oprócz zarządzania dworcami, spółka dba o jak najbardziej efektywne i ciekawe zarazem wykorzystywanie należących do niej gruntów i budynków.

- Bardzo dobrym przykładem nietypowego podejścia do nieruchomości jest propozycja zagospodarowania zlokalizowanej na drugim peronie na katowickim dworcu, 30-metrowej, zabytkowej wieży ciśnień. W ramach rewitalizacji nieużywanych budynków kolejowych PKP S.A. przygotowała ciekawą koncepcje architektoniczną – mówi architekt Jeremiasz Świerzawski, dyrektor projektu z Departamentu Inwestycji PKP S.A.

Zgodnie z projektem dwie najwyższe kondygnacje miałyby pełnić funkcje usługowe, np.: kawiarnia, pijalnia czekolady czy lodziarnia. W pozostałych kondygnacjach budynku mogą znaleźć się pomieszczenia socjalno-biurowe dla przewoźników kolejowych, pracownia architektoniczna, graficzna, fotograficzna, biura, pomieszczenia dla prowadzenia działalności artystycznej. To tylko niektóre z pomysłów na zagospodarowanie tego zabytkowego budynku.

Proponowana przez PKP S.A. koncepcja otrzymała pozytywną opinię Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach oraz aprobatę władz lokalnych.

Podobne projekty PKP S.A. realizuje w całej Polsce. Budynek dworca Sosnowiec Maczki będzie rewitalizowany i zaadaptowany na potrzeby Politechniki Śląskiej w Gliwicach i powstanie tam Centrum Naukowo – Dydaktyczne Transportu Kolejowego.

Na dworcu w Rumi większa część budynku została zaadoptowana pod nowoczesny dom kultury z obszerną czytelnią i biblioteką. Natomiast Wrocław Główny regularnie gości liczne wystawy i wydarzenia kulturalne, takie jak European Glass Festival, Grand Press Photo czy koncert symfoniczny zorganizowany w ramach Leo Festival.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY