REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Każdy projekt powinien mieć swoją "opowieść"

  • Autor: propertydesign.pl
  • 28 mar 2014 10:32
Każdy projekt powinien mieć swoją "opowieść"
Aleksandra Mierzwa i Wiktor Kurc z Maka Studio
Każdy projekt powinien mieć swoją "opowieść"
Każdy projekt powinien mieć swoją "opowieść"
Każdy projekt powinien mieć swoją "opowieść"
Każdy projekt powinien mieć swoją "opowieść"

O projektowaniu przestrzeni publicznej, trendach w aranżacji wnętrz i o mieście przyszłości opowiadają architekci Aleksandra Mierzwa i Wiktor Kurc z Maka Studio.

REKLAMA

Chcą być Państwo na bieżąco z nowymi rozwiązaniami, trendami i technologią, odwiedzają Państwo mediolańskie design.days i weneckie biennale. Co jest obecnie trendem w aranżacji wnętrz i projektowaniu przestrzeni publicznej?

Z mody „nie wychodzą” naturalne materiały i ekologiczne myślenie. Skandynawski i japoński minimalizm, które już jakiś czas temu zawojowały rynek wnętrzarski, obecnie łagodzone są kolorem, ale pozostają silnie wyczuwalne. Oba nurty charakteryzuje znaczne przywiązanie do naturalnych materiałów i prostych form. W kwietniu kolejne targi w Mediolanie, ciekawe czym zaskoczą wystawcy w tym roku.

Jeśli zaś chodzi o projektowanie przestrzeni publicznej, coraz większą wagę przywiązuje się do dialogu z mieszkańcami. Jako końcowi odbiorcy są najlepszymi krytykami projektowanej przestrzeni. Dlatego konsultacje społeczne wprowadza się już w pierwszych etapach projektowych.

Coraz częściej do przestrzeni publicznej wprowadza się też rozwiązań służących personalizacji i dostosowaniu pomieszczeń do konkretnych potrzeb mieszkańców, a także ich charakterystyki i specyficznych wymogów. Widoczna interakcja użytkowników z przestrzenią świadczy o dobrze wykonanym zadaniu, wystarczy spojrzeć chociażby na letnią metamorfozę Targu Węglowego w Gdańsku.

Pracowali Państwo w paryskich biurach architektonicznych. Czego Was nauczył „Paryż”?

Największym zaskoczeniem, a także inspiracją, do której nieustannie się odwołujemy, jest ich podejście do projektowania budynków socjalnych. Powstałe przy ograniczonym budżecie, niejednokrotnie biją na głowę strzeżone, luksusowe osiedla powstające w Polsce.

Patrząc jednak na najnowsze wyniki konkursów w zakresie budownictwa socjalnego, widzimy, że Polska szybko goni Zachód. Cieszymy się, że także inwestorzy zaczynają doceniać jakość, która nie zawsze musi iść w parze z dużymi pieniędzmi, a raczej z dobrym projektowaniem.

Kiedy myślą Państwo o miejskiej przestrzeni w Polsce to…

Widzimy duży postęp. Obszerne przedsięwzięcia projektowe, a także czasowe interwencje są niezbędne dla poprawienia sytuacji w polskich miastach. Coraz większą wagę przywiązuje się również do edukacji mieszkańców w tej kwestii, a także próbuje wciągnąć, zainteresować ich oraz pokazać, że każdy może zmienić przestrzeń w której żyje. Miasta i instytuty kultury miejskiej coraz częściej proponują warsztaty z udziałem mieszkańców, mające na celu zmianę wyglądu i funkcjonowania otoczenia. Duży, pozytywny odzew zyskała także akcja "oczyszczania" miast z reklam i billboardów, ale takie projekty nie mogą skończyć się na jednorazowych zrywach.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY