REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kielce: Teatr Kubuś z nową siedzibą od WXCA

  • Autor: PAP
  • 31 sie 2015 12:34
Kielce: Teatr Kubuś z nową siedzibą od WXCA
fot. WXCA
Kielce: Teatr Kubuś z nową siedzibą od WXCA
Kielce: Teatr Kubuś z nową siedzibą od WXCA
Kielce: Teatr Kubuś z nową siedzibą od WXCA

W 2017 r. mogłyby rozpocząć się prace przy przebudowie dwóch XVIII-wiecznych budynków Wzgórza Zamkowego w Kielcach, na siedzibę Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". Władze miasta chcą pozyskać na sfinansowanie inwestycji fundusze UE.

REKLAMA

Obchodzący w tym roku 60-lecie powstania teatr, od 23 lat zajmuje pomieszczenia w kompleksie kamienic przy ul. Dużej, w centrum miasta. Są one w złym stanie technicznym i od dawna wymagają remontu, m.in. ze względu na przepisy sanepidu i przeciwpożarowe. Jednak miejski samorząd - który jest organem prowadzącym "Kubusia" - nie może przeprowadzić prac, bo nie jest właścicielem budynku.

"Ewentualnego zakupu tego kompleksu budynków, nie da się szybko zrealizować, ze względu na skompilowaną strukturę własnościową nieruchomości. Poza tym koszt prac prawdopodobnie byłby o wiele wyższy, niż projektu, który teraz chcemy realizować. Poza tym budynek i tak nie byłby tak funkcjonalny, jak te po przebudowie na Wzgórzu Zamkowym" - tłumaczył PAP decyzję o szukaniu dla teatru nowej siedziby, wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut.

Rozważano różne propozycje, a ostatecznie uznano, że "Kubuś" mógłby zająć dwa pochodzące z XVIII w. budynki Wzgórza Zamkowego - dawną kuźnię i dwór starościński. Budynki później kilkakrotnie przebudowywano, przez wiele lat należały do kompleksu obiektów, znajdującego się na wzgórzu więzienia.

Niedawno rozstrzygnięto konkurs architektoniczny, dotyczący przebudowy gmachów na potrzeby teatru.

"Przed ogłoszeniem konkursu wykonaliśmy ogromną pracę oceniając, czy w ogóle funkcje teatru da się wpisać w kubaturę tych budynków. Sprawdzaliśmy stan techniczny tego obiektu i konsultowaliśmy przedsięwzięcie z konserwatorem zabytków. Wykonaliśmy też liczne ekspertyzy m. in. konstrukcyjne" - wyjaśniał PAP dyrektor Wydziału Inwestycji kieleckiego magistratu, Bernard Oziębły.

Na konkurs zgłoszono dziewięć prac. Najwyżej oceniono pomysł warszawskiej pracowni architektonicznej WXCA. "To projekt który oferuje bardzo prostą bryłę, eksponującą wartości historyczne budynków. Zakłada m. in. budowę łącznika pomiędzy istniejącymi budynkami. Autorom, udało się też zmieścić funkcję samego teatru na najmniejszej powierzchni, co ma znaczenie ekonomiczne" - mówił Oziębły.

W nowej siedzibie teatru znajdzie się przestrzenne foyer, które pomieści kilkuset widzów i dwie sale teatralne - jedna na sto, druga dwieście miejsc (obecna sala mieści 140 osób). Scena będzie wyposażona w nowoczesne technologie. W gmachu zaplanowano m. in. przestrzeń wystawienniczą, edukacyjną, rekreacyjną, miejsce na archiwum i do przechowywania lalek.

W opinii dyrektora teatru "Kubuś" Roberta Drobniucha, nowy budynek teatru podniesienie jakość pracy zatrudnionych w placówce i przyniesie komfort widzom, oglądającym spektakle. "Zwycięski projekt ma też atuty estetyczne. Fantastycznie wpasowuje się w przestrzeń" - ocenił.

Przedsięwzięcie ma kosztować ok. 23 mln zł. Jak mówił dyrektor Oziębły, przez półtora roku planowane są prace dokumentacyjne, a w 2017 r. mogłyby rozpocząć się dwuletnie prace budowlane.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY