REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Klimatyczne latarnie przywołają czas starej Warszawy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 kwi 2014 09:52
Klimatyczne latarnie przywołają czas starej Warszawy
Pastorał warszawski w Al. Ujazdowskich, fot. UM Warszawa, R. Motyl
Klimatyczne latarnie przywołają czas starej Warszawy

Wraz z modernizacją stołeczne ulice otrzymują nowe oświetlenie. Noc rozświetlają lampy kierowane inteligentnymi systemami zgodnymi z europejskimi normami lub klimatyczne latanie gazowe przywołujące czas starej Warszawy.

REKLAMA

W 2014 r. Warszawa zyska oświetlenie na ulicach:

1. Wiertniczej - wymiana 109 słupów oświetleniowych, montaż 136 energooszczędnych opraw oświetleniowych.
2. Powsińskiej - wymiana 173 słupów oświetleniowych, montaż 303 energooszczędnych opraw oświetleniowych.
3. Idzikowskiego - montaż 20 słupów oświetleniowych z energooszczędnymi oprawami.
4. Andersa - wymiana 78 słupów oświetleniowych, montaż 90 energooszczędnych opraw oświetleniowych.
5. Plac Trzech Krzyży - wymiana 65 słupów oświetleniowych ozdobnych, montaż 80 energooszczędnych ozdobnych opraw oświetleniowych.
6. Wólczyńskiej odc. Akruszowa - Estrady - montaż 60 słupów oświetleniowych, montaż 85 z energooszczędnych opraw.
Oświetlenie na ulicach Wiertniczej, Powsińskiej i Wólczyńskiej na Bielanach zostanie wyposażone w inteligentny system sterowania.

Klimat starej Warszawy

Już niedługo w samym centrum Warszawy kolejne sześć latarni zwanych „pastorałami warszawskimi” pojawi się na ulicy Próżnej. Miasto prowadzi remont jej nawierzchni. Na uliczkę powróci oczyszczony, przedwojenny bruk i w komplecie z pastorałami stworzy oryginalną całość.

Te charakterystyczne latanie można spotkać w wielu miejscach stolicy. W 2013 r. pastorały zostały zamontowane na ul. Hożej, od ul. Kruczej do placu Trzech Krzyży (12 szt.) oraz na ul. Wspólnej (19 szt.). Natomiast w 2012 r. zostało zamontowanych 20 szt. na ul. Noakowskiego, 8 szt. na ul. Lwowskiej, 17 szt. latarni na ulicy Świętojerskiej i 7 szt. na ulicy Koźlej.

XIX-wieczne nastroje

W Warszawie można zobaczyć jeszcze starsze modele oświetlania ulic. Miasto przy okazji remontu nawierzchni ulic Starego Miasta odtworzy latarnie gazowe.

Na ul. Jezuickiej zostanie zamontowanych sześć latarni gazowych czteropłomiennych (w tym jedna wolno stojąca, a pięć na kroksztynie, czyli zewnętrznym kinkiecie), na ul. Kanonia zostaną odtworzone cztery latarnie gazowe czteropłomienne (w tym trzy wolno stojące, jedna na kroksztynie) na ul. Dziekania zostanie odtworzonych pięć latarni gazowych czteropłomiennych (w tym jedna wolno stojącej, cztery na kroksztynie). Latarnie gazowe oświetlają także ul. Agrykoli (35 latarni gazowych czteropłomiennych) i ul. Jezierskiego (osiem latarni gazowych dziewięciopłomiennych).

Oszczędność energii i bezpieczeństwo

Ratusz zmieniając oświetlenie dostosowuje je także do normy europejskiej. Norma ta przewiduje oszczędność energii i "prowadzenie światłem", czyli doświetlenie stref kolizyjnych takich jak skrzyżowania czy przejścia dla pieszych. Systematycznie podczas prac wymieniane są przestarzałe słupy betonowe na nowoczesne, aluminiowe. Zapewnia to większe bezpieczeństwo – nowe, aluminiowe słupy kumulują energię tj. w przypadku uderzenia pojazdu w słup przyjmuje on siłę uderzenia, co tym samym zwiększa szanse kierowcy na przeżycie.

Przy okazji remontów wymieniane są też stare kable przesyłowe. Także dzięki temu maleje zużycie energii. W 2013 roku miasto w ramach realizowanych remontów zamontowało nowe słupy oświetleniowe i wymieniło okablowanie na ul. Krasnobrodzkiej, na ul. Marsa, na odcinku od ul. Rekruckiej do przejazdu kolejowego w Rembertowie, jak również na ul. Czecha. Łączna wartość przeprowadzonych remontów oświetlenia ulicznego w 2013 r. to 4,2 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY