REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kolejne boiska, place zabaw i siłownie powstaną w Gdyni

  • Autor: PAP
  • 05 lis 2015 16:51
Kolejne boiska, place zabaw i siłownie powstaną w Gdyni
fot. Fotolia

Te zadania wybrali do realizacji gdynianie, którzy wzięli udział w głosowaniu na budżet obywatelski. Frekwencja wyniosła 20 proc. W Gdyni prawo głosu w tym plebiscycie miały nawet dzieci.

REKLAMA

Głosowanie trwało od 25 października do 4 listopada. W czwartek przedstawiciele samorządu ogłosili wyniki.

Okazało się, że Gdynianie wybrali do realizacji 41 (spośród 179) projektów, z których większość wiąże się z modernizacją, rozbudową lub budową boisk, placów zabaw, siłowni czy miejsc do rekreacji z np. ściankami wspinaczkowymi oraz stołami do gier w ping-ponga czy szachy. Tego typu obiekty powstaną ze środków budżetu obywatelskiego w niemal każdej z 22 dzielnic, w ramach których odbywało się głosowanie.

Ponadto w głosowaniu wygrały projekty dotyczące: instalacji progów zwalniających w ciągu ul. Legionów, Wrocławskiej i Starodworcowej, budowy chodnika w ciągu ul. Górniczej, remontu schodów przy ul. Uranowej, modernizacji chodnika przy ul. Stawowej oraz naprawy chodnika i ulicy na odcinku łączącym ul. Ramułta i Morską.

Dzięki funduszom budżetu partycypacyjnego w centrum miasta - na ul. Starowiejskiej, pojawią się też ławki i inne elementy małej architektury, a prace porządkowe przejdzie teren zielony przy Placu Górnośląskim. Powstaną także dwa wybiegi dla psów: zamknięty w centrum miasta - na Kamiennej Górze oraz otwarty - z torem przeszkód dla psów i zieloną przestrzenią dla mieszkańców - na Oksywiu.

Pula tegorocznego budżetu wynosiła prawie 4,6 mln zł. Środki te podzielono kierując się m.in. liczbą mieszkańców - pomiędzy 22 dzielnice. W części dzielnic nie wszystkie przeznaczone dla nich środki zostały spożytkowane: fundusze te - w sumie 875 tys. zł - zasilą przyszłoroczne pule.

W gdyńskim budżecie obywatelskim zakwalifikowano w tym roku do głosowania 179 projektów. Propozycje mogły dotyczyć zadań mieszczących się w czterech kategoriach: estetyzacji otoczenia, rekreacji, zmian w ruchu drogowym oraz inwestycji i remontów w przestrzeni publicznej (z wyłączeniem budynków).

W głosowaniu na tegoroczny, drugi w historii miasta budżet obywatelski wzięło udział ponad 47 tys. osób, co stanowi 20 proc. mieszkańców (w Gdyni głos można oddać niezależnie od wieku, wystarczy mieć nadany PESEL). "To o blisko 7 tys. głosów więcej niż w ubiegłym roku. To bardzo pozytywne, bo zwykle nawet w tych miastach, które zwiększały środki na budżet obywatelski, z edycji na edycję zainteresowanie głosowaniem maleje" - powiedział wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć.

"Są takie dzielnice, jak choćby Chwarzno-Wiczlino, gdzie zagłosowało ponad 40 proc. mieszkańców, co jest już frekwencją bliską tej w wyborach ogólnopolskich" - powiedział Guć dodając, że wysoką frekwencję można było zaobserwować w tych dzielnicach, w których zgłoszono ciekawe, konkurujące ze sobą projekty. "Tam nastąpiła duża mobilizacja głosujących" - powiedział Guć.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY