REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kolejny etap modernizacji Stadionu Śląskiego

  • Autor: PAP
  • 09 lip 2015 21:44

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie (Śląskie) rozpoczął się montaż pokrycia zadaszenia, który ma potrwać około trzech miesięcy. To kolejny etap modernizacji obiektu - na początku lipca zakończyła się skomplikowana operacja podnoszenia linowej konstrukcji dachu.

REKLAMA

"Obecnie na siatce konstrukcji linowej trwają prace montażowe tzw. płatni i szczeblin, czyli elementów nośnych dla pokrycia zadaszenia. W miarę postępu prac instalowane w nich będą poliuretanowe segmenty dachu" - poinformowało w czwartek biuro prasowe urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, który jest właścicielem stadionu i inwestorem jego modernizacji.

Powierzchnia dachu będzie wynosiła ok. 43 tys. m kw. Montaż pokrycia, zgodnie z harmonogramem, powinien potrwać około trzech miesięcy.

Wraz z tymi pracami do listopada zostanie zainstalowany system monitoringu obciążenia konstrukcji dachu. Jak akcentują przedstawiciele inwestora, to szczególnie ważne przy ponadnormatywnych opadach śniegu, pojawieniu się oblodzenia czy też wichurach.

Wszystkie prace modernizacyjne na Stadionie Śląskim mają potrwać do końca 2016 r. Do dokończenia zostały roboty związane m.in. z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, montażem instalacji elektrycznych, systemem zarządzania obiektem czy jego ogrodzeniem; położone zostaną też bieżnia lekkoatletyczna i murawa, a na trybunach znajdzie się 50 tys. krzesełek.

Na początku lipca zakończyła się skomplikowana operacja podnoszenia ważącej ok. 830 ton linowej konstrukcji dachu, określana przez budowlańców jako tzw. big lift. Konstrukcja składa się z 40 lin promieniowych górnych i 40 lin promieniowych dolnych, 320 lin-wieszaków, łączących górne i dolne liny, 40 stalowych łączników i 8 lin tworzących pierścień wewnętrzny rozciągany. Całkowita długość lin wynosi ok. 11 km.

Dzięki zainstalowanym na budowie dwóm kamerom można oglądać przebieg prac w internecie. Aktualizowane co trzy minuty zdjęcia z placu budowy trafiają na jedną z zakładek strony slaskie.pl.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace przy przebudowie wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 zastosowanych "krokodyli" - uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.

Po awarii prace zmierzające do wznowienia budowy przyspieszyły w drugiej połowie 2013 roku. Budowę dachu kontynuuje obecnie niemiecka firma Pfeifer Seil und Hebetechnik.

Według wcześniejszych informacji szacunkowy koszt całego zadania związanego z budową zadaszenia stadionu (wraz z inną infrastrukturą) wynosi ok. 586 mln zł.

Pod kątem kontynuowania prac na Stadionie Śląskim w bieżącym roku sejmik woj. śląskiego zgodził się w lutym na zaciągnięcie kredytów. Zaplanowano 46,6 mln zł na finansowanie dokończenia prac przy budowie zadaszenia widowni i innej infrastruktury oraz 75,6 mln zł na dokapitalizowanie zarządzającej tym projektem celowej spółki województwa.

Największa część wydatków wiąże się z wartym łącznie 84 mln zł brutto kontraktem z firmą Pfeifer Seil und Hebetechnik.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY