REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kolejowe inwestycje w Szczecinie

  • Autor: PKP S.A.
  • 01 sie 2014 15:10
Kolejowe inwestycje w Szczecinie
fot. Fotolia

W tym roku rozpocznie się przebudowa największej stacji kolejowej w województwie zachodniopomorskim. W planach szczecińskiego magistratu jest również budowa nowoczesnego zintegrowanego centrum przesiadkowego.

REKLAMA

Dworzec w Szczecinie zostanie gruntownie przebudowany. Będzie nowoczesny i funkcjonalny. Zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. Prace obejmą także między innymi remont peronów 1. i 4. oraz budowę nowej kładki, na którą wejście będzie prowadziło po schodach ruchomych bezpośrednio z budynku dworca. Połączy ona nie tylko budynek dworca z peronami, ale także z ulicą Owocową. Pierwsze prace na szczecińskim dworcu rozpoczną się jeszcze w tym roku. Ich zakończenie planowane jest na koniec roku 2015. Łączny koszt inwestycji wyniesie sto kilkadziesiąt milionów złotych.

Projekt będzie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Aktualnie PKP S.A. dokonuje wyboru spośród dwóch ofert wykonawców na zaprojektowanie i realizację prac.

- Przebudowa szczecińskiego dworca to jedna z naszych priorytetowych inwestycji. Jest to szeroko zakrojony projekt, który będzie kontynuowany także w przyszłej perspektywie finansowej. W pierwszym etapie, czyli w latach 2014 - 15, zrealizujemy te prace, które są najważniejsze z punktu widzenia podróżnych i mieszkańców Miasta – mówi Jarosław Bator, Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości w PKP S.A.

Przebudowa dworca to nie jedyna inwestycja w tej części Szczecina. Zmieni się również przestrzeń miejska.

Elementem wpływającym bezpośrednio na funkcjonalność szczecińskiego Dworca Głównego ma być budowa nowoczesnego centrum przesiadkowego tzw. „Dworca Górnego” przy ul. Owocowej-Korzeniowskiego w sąsiedztwie Dworca PKS. Projekt realizowany przez miasto Szczecin zakłada budowę zadaszonego, zintegrowanego  dworca, gdzie znajdować się będą kasy biletowe, poczekalnia, przechowalnia bagażu i część gastronomiczna, a bezpośrednio przed budynkiem miejsca postojowe dla autobusów, busów oraz taxi. Budynek będzie połączony kładką prowadzącą bezpośrednio do zmodernizowanych peronów i budynku Dworca Głównego. Takie połączenie umożliwi szybkie i bezkolizyjne przemieszczanie się podróżnych w komfortowych warunkach. Zadanie znalazło się na liście zadań w Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Województwa Zachodniopomorskiego, a jego koszt  oszacowano na 30 mln zł.

Projekt był również szeroko omawiany podczas konsultacji programu rozwoju miasta „Szczecin 2020”, gdzie spotkał się z dużą liczbą pozytywnych opinii, zarówno ze strony mieszkańców, jak i ekspertów.

Budowa nowoczesnego węzła komunikacyjnego, który połączy w jednym punkcie kilka rodzajów transportu publicznego oraz indywidualnego (PKP, PKS, busy, taxi, komunikacja miejska), powinna przynieść zdecydowaną poprawę w funkcjonalności samego obiektu, przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróżnych.

Zakończenie wszystkich etapów inwestycji, zarówno przez PKP jak i Miasto, planowane są w nowej perspektywie Unii Europejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY