REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Konkurs na Wolne Tory w Poznaniu rozstrzygnięty

  • Autor: UM Poznań
  • 29 paź 2015 16:02
Konkurs na Wolne Tory w Poznaniu rozstrzygnięty
I miejsce dla Mycielski Architecture&Urbanism z Warszawy, fot. UM Poznań
Konkurs na Wolne Tory w Poznaniu rozstrzygnięty
Konkurs na Wolne Tory w Poznaniu rozstrzygnięty
Konkurs na Wolne Tory w Poznaniu rozstrzygnięty

Konkurs na projekt urbanistycznego zagospodarowania terenów Wolnych Torów w Poznaniu został właśnie rozstrzygnięty. Jeden ze strategicznych obszarów dla rozwoju miasta może już niedługo całkowicie zmienić swoje oblicze.

REKLAMA

Wolne Tory to atrakcyjny rejon w centrum Poznania, który oddziela Wildę od Łazarza. Łączna powierzchnia tego obszaru zajmuje 130 ha. Pod teren inwestycyjny zostanie zagospodarowane około 50 ha. Wolne Tory mają być nową, wielofunkcyjną dzielnicą Poznania z priorytetem komunikacyjnym dla transportu publicznego i rowerowego oraz ruchu pieszego. Jako obszar powiązany z Wildą i Łazarzem ma integrować obie te dzielnice. Z tego powodu w dniu 6 marca br. został ogłoszony konkurs na zagospodarowanie terenu "Wolnych Torów", który był wspólną inicjatywą Miasta Poznań oraz Polskich Kolei Państwowych. Zgłosiły się do niego 84 podmioty. Po weryfikacji zaproszono 80 uczestników. W pierwszym etapie konkursu prace złożyły 44 podmioty. Sąd Konkursowy wyłonił sześć koncepcji. Autorzy zostali poproszeni m.in. o dopracowanie swoich pomysłów, przeprowadzenie analiz i przygotowanie makiet, które pozwoliły wytypować najlepsze prace:

I miejsce: Mycielski Architecture&Urbanism z Warszawy; nagroda w wysokości 171 000,00 zł

II miejsce: Autorskie Studio Architektury ATRIUM Mateusz Urbański z Poznania; nagroda w wyskości 111 000 zł

III miejsce: Grupa Kreska Piotr Dynowski z Warszawy; nagroda w wysokości 71 000 zł

Zwycięska praca proponuje atrakcyjne ukształtowanie kwartałów zabudowy i ich skali. Doceniono poszanowanie wartości dziedzictwa kulturowego. Za wartościowe uznano ukształtowanie zieleni w formie pasmowej. Poprawny układ komunikacji kołowej i tramwajowej - najlepsze powiązanie z dzielnicami sąsiednimi. Pozytywnie ocenia się zaproponowane rozwiązania komunikacyjne w południowej części terenu. Natomiast wątpliwości Sądu Konkursowego wzbudziło wprowadzenie ruchu kołowego w środek kwartału. W koncepcji doceniono aspekt ekonomiczny i realizacyjny zaproponowanych rozwiązań. Praca zakłada przedłużenie poznańskiego szybkiego tramwaju z wykorzystaniem torów kolejowych, co spotkało się z uznaniem Sądu. Drugie miejsce przyznano pracy, która przestawia nową wizję miasta przyjaznego pieszym i rowerzystom z realizacją obsługi komunikacji na zewnątrz obszaru, co jest nawiązaniem do idei propagowanych przez Jana Gehla - miasta dla pieszych. Trzecie miejsce zdobyła koncepcja, której uznanie znalazło ukształtowanie głównego ciągu komunikacyjnego w formie miękkiego pasma odbiegającego od osiowego układu. Pozytywnie oceniono wysokość zaproponowanej zabudowy kwartałowej oraz umiejętne wkomponowanie obiektów zabytkowych w proponowaną tkankę urbanistyczną. 

Sąd Konkursowy przyznał również trzy wyróżnienia, każde o wartości 31 000 zł. Autorzy otrzymają też wynagrodzenie za prawa autorskie. Łączna suma nagród i wyróżnień wynosi 446 tysięcy złotych.

Nagrodzone prace to dobry materiał do prowadzenia dalszych prac planistycznych w sprawie ostatecznego ukształtowania Wolnych Torów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY