REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Konserwatorzy zabytków zajęli się Fontanną Neptuna

  • Autor: PAP
  • 23 mar 2015 14:13
Konserwatorzy zabytków zajęli się Fontanną Neptuna
Fot. Propertydesign.pl

Historyczny symbol Gdańska, Fontanna Neptuna, zostanie wyczyszczony i przygotowany do sezonu. Prace wykonują konserwatorzy zabytków - uzupełniają ubytki, jakie powstały w kamiennych elementach misy i basenu słynnego wodotrysku.

REKLAMA

Jak powiedział PAP Jarosław Graczyk z firmy Gdańskie Melioracje, która opiekuje się miejscowymi wodotryskami, Fontanna Neptuna jest poddawana przeglądom konserwatorskim co kilka miesięcy. Zwykle przy wodotrysku ustawia się wówczas drabiny, z których specjaliści wykonują drobnych koniecznych zabiegów.

Tym razem jednak zdecydowano się dokonać nieco bardziej szczegółowych oględzin oraz prac i przed kilkoma dniami fontanna została opleciona rusztowaniem, z którego można dokonać nieco bardziej skomplikowanych zabiegów.

Barbara Brzuskiewicz - konserwator dzieł sztuki z firmy Mbud Maurycy Brzuskiewicz wykonującej prace przy Fontannie, powiedziała PAP, że w ramach konserwacji z figury Neptuna zostanie usunięta warstwa środków zabezpieczających, a - wraz z nią, kamień i inne zanieczyszczenia, jakie na niej osiadły. Po oczyszczeniu figura zostanie pokryta świeżą warstwą zabezpieczającej substancji.

W ramach prac konserwatorzy dokonają też przeglądu wykonanej z czarnego marmuru misy i obudowanego piaskowcem basenu fontanny.

- Tutaj prace będą polegały na uzupełnieniu ubytków, jeśli na takie natrafimy lub innym zabezpieczeniu wymagających tego miejsc - powiedziała PAP Brzuskiewicz dodając, że nie sposób przewidzieć, jak długo potrwają prace: w zależności od rozmiarów zniszczeń, mogą one zająć jeszcze od kilku do kilkunastu dni.

Dyrektor do spraw eksploatacji Gdańskich Melioracji Leszek Zakrzewski, powiedział PAP, że zwykle miejskie wodotryski, w tym Fontanna Neptuna, są włączane 1 maja. - Jest możliwe, że w tym roku uruchomimy je nieco wcześniej - powiedział Zakrzewski dodając, że stanie się tak, jeśli będzie sprzyjająca pogoda. - Aby włączyć fontanny, musimy mieć pewność, że nie przyjdą już przymrozki, bo zamarzająca woda mogłaby uszkodzić zarówno instalacje wodociągowe, jak i same fontanny - wyjaśnił Zakrzewski.

Prace nad Fontanną Neptuna rozpoczęły się w 1606 r. Kamienne elementy wodotrysku zaprojektował i wykonał rzeźbiarz Abraham van den Blocke, a posąg Neptuna - Peter Hausen. Wszystkie prace ukończono w 1615 r., jednak różne przeszkody - w tym techniczne, sprawiły, że fontanna stanęła na Długim Targu dopiero w drugiej połowie 1633 r., a jej uroczystego uruchomienia dokonano wiosną następnego roku, kiedy to wodotrysk został otoczony ozdobną kratą.

W ciągu wieków fontanna, nawiązująca swoimi cechami architektonicznymi do manieryzmu flamandzkiego, wzbogaciła się m.in. o fantazyjne rokokowe wizerunki morskich zwierząt, a w ogrodzeniu pojawiły się pozłacane orły i herby Gdańska.

W 1945 r. najcenniejsze elementy fontanny, w tym figurę Neptuna, zdemontowano i wywieziono poza Gdańsk. Pozostałe części obiektu ukryto w basenie fontanny i zamurowano. Po zakończeniu działań wojennych wywiezione części wodotrysku wróciły do Gdańska. Wśród gruzów w pobliżu Dworu Artusa znaleziono też kraty, które okalały wodotrysk. Fontannie brakowało jednak wielu elementów, w tym np. trójzębu Neptuna.

W 1950 r. rozpoczęła się restauracja wodotrysku, która trwała do 1957 r. W kolejnych latach fontanna była na bieżąco naprawiana i konserwowana. W latach 2011-2012 przeszła generalny remont, na potrzeby którego trzeba ją było niemal w całości zdemontować. Specjaliści z Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków w Gdańsku odnowili wówczas m.in. figurę Neptuna i misę, wymieniono też podziemną instalację wodną, w tym pompy i unowocześniono oświetlenie. Prace kosztowały około 1,7 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY