REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Konsorcjum Warbud wykona ostatni etap Muzeum II Wojny Światowej

  • Autor: PAP
  • 27 lut 2014 14:05
Konsorcjum Warbud wykona ostatni etap Muzeum II Wojny Światowej
Wizualizacja Muzeum II Wojny Światowej, Studio Architektoniczne Kwadrat

Konsorcjum, którego liderem jest Warbud SA, wykona drugi - ostatni etap prac przy budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Od wyników wygranego przez ten zespół firm przetargu nikt się nie odwołał. Muzeum szykuje też przetarg na wykonanie wystawy głównej. Autorem projektu jest Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni.

REKLAMA

O braku odwołań, a tym samym ostatecznym rozstrzygnięciu przetargu, którego wyniki ogłoszono 31 stycznia, poinformował dyrektor muzeum prof. Paweł Machcewicz.

Zwycięskie konsorcjum, w skład którego obok firmy Warbud S.A. wchodzą Hochtief Polska S.A. i Hochtief Solutions AG, zaoferowało, że wykona drugi etap prac przy siedzibie muzeum za prawie 250 mln zł. Oferując taką cenę, konsorcjum pokonało dwóch konkurentów, których oferty opiewały na prawie 302 mln zł i ponad 405 mln zł.

Machcewicz poinformował, że w najbliższym czasie zostanie podpisana umowa ze zwycięzcą przetargu, a prace przy drugim etapie budowy siedziby placówki rozpoczną się najwcześniej na przełomie czerwca i lipca. Dyrektor wyjaśnił, że do tego czasu planowane jest zakończenie prac nad pierwszym etapem budowy czyli wykonanie tzw. suchego wykopu. Prace te pierwotnie miały zakończyć się w lutym, opóźniły je jednak niesprzyjające okoliczności, w tym wyłączenie z ruchu (po osunięciu się ziemi) ulicy, którą przewożono materiały na budowę.

Jak wyjaśnił Machcewicz, zgodnie z planem, po przejęciu placu budowy Warbud będzie miał 21 miesięcy na wykonanie prac naziemnych. Jeśli więc nic nie stanie na przeszkodzie, drugi etap budowy zakończy się w pierwszym kwartale 2016 r.

Dyrektor poinformował też, że w najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie wystawy głównej muzeum. Projekt ekspozycji przygotowała belgijska pracownia Tempora, która w 2009 r. wygrała międzynarodowy konkurs ogłoszony przez placówkę.

Muzeum II Wojny Światowej powstaje przy ulicy Wałowej w Gdańsku, na usytuowanej nad Motławą działce liczącej 1,7 ha. Pieniądze na tę inwestycję w wysokości 358 mln zł zagwarantowano w ramach wieloletniego programu rządowego "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku". Ostatnio Ministerstwo Kultury zwiększyło tę pulę o ok. 27 mln zł: było to związane z przetargiem na drugi etap budowy, w którym najtańsza oferta przewyższyła zaplanowaną na ten cel sumę.

Autorem projektu siedziby muzeum jest Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, które w 2010 r. wygrało międzynarodowy konkurs. Zgodnie z założeniami architektów duża część obiektu, w tym sale z wystawą główną, ma znaleźć się pod ziemią. Naziemna część muzeum będzie miała kształt pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta i wysokości ok. 40 metrów. W tej części, na sześciu poziomach użytkowych, zaplanowano m.in. bibliotekę, sale wykładowe i kawiarnię.

Prace przy pierwszym etapie budowy placówki ruszyły w sierpniu 2012 r. W ich ramach powstaje tzw. suchy wykop - zanurzona w ziemi betonowa wanna, w której znajdzie się podziemna część obiektu.

Wystawa główna muzeum ma zająć ok. 7 tys. mkw. powierzchni i będzie jedną z największych tego typu ekspozycji na świecie. Ma ona pokazywać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów. Projekt wystawy zakłada wykorzystanie różnorodnych i oryginalnych form scenograficznych, które uzupełniać będą multimedia i inne nowe techniki wykorzystywane w wystawiennictwie.

Poza wystawą stałą w gdańskim muzeum znajdzie się także miejsce przeznaczone na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych muzeum ma pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki oraz centrum spotkań krajowych i międzynarodowych. Placówka już dziś prowadzi badania naukowe i działalność wydawniczą, a także różnego rodzaju zajęcia edukacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY