REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kraków: 600 projektów, ale najważniejsze metro

  • Autor: Newseria
  • 30 cze 2014 10:23
Kraków: 600 projektów, ale najważniejsze metro
Filip Szatanik, kierownik biura prasowego, UM Kraków, fot. newseria
Kraków: 600 projektów, ale najważniejsze metro
Kraków: 600 projektów, ale najważniejsze metro

- Wystąpiliśmy o środki do ministerstwa o wykonanie studium wykonalności, pierwszego dokumentu, który będzie określał, w jakich wariantach, gdzie i jak będzie przebiegała pierwsza linia metra - mówi Filip Szatanik, kierownik biura prasowego UM Kraków. Szacowany koszt budowy metra w Krakowie to 11 mln zł. To jeden z 600 projektów, jakie zgłaszali mieszkańcy do budżetu partycypacyjnego.

REKLAMA

Większość z ponad 600 pomysłów złożonych do 16 czerwca w ramach budżetu obywatelskiego wpisywało się w priorytety Urzędu Miasta. Finałowa lista projektów zostanie ogłoszona 1 września, a głosowanie mieszkańców będzie odbywać się od 27 września do 5 października.

W budżecie na przyszły rok na inicjatywy obywateli zarezerwowano 4,5 mln zł, z czego 2,7 mln zł trafi na zadania ogólnomiejskie, a reszta na dzielnicowe. Filip Szatanik przyznaje, że wielu mieszkańców proponowało projekty dzielnicowe, bo te w największym stopniu dotyczą ich codziennego życia.

Taką samą kwotę – 4,5 mln zł – Kraków chce jeszcze w tym roku przeznaczyć na rozbudowę sieci dróg rowerowych, która już teraz jest trzecią najdłuższą w kraju. Filip Szatanik podkreśla, że wśród krakowian widać coraz większy entuzjazm do rowerów.

Największym wyzwaniem inwestycyjnym w Krakowie będzie budowa metra, którą miasto planuje, a którą w referendum wsparło ok. 55 proc. głosujących. Koszty tej inwestycji mogą sięgnąć nawet 11 mld zł, więc jak zauważa Szatanik, nie ma mowy o finansowaniu wyłącznie z środków własnych Krakowa. Taka kwota to równowartość trzech rocznych budżetów miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY