REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kraków: W zabytkowej strzelnicy znajdzie się miejsce dla rekreacji i wystaw

  • Autor: PAP
  • 04 wrz 2015 08:59

Do końca 2016 r. potrwa remont XIX-wiecznej, zabytkowej strzelnicy garnizonowej na Woli Justowskiej w Krakowie. Drewniany obiekt służył m.in. legionistom Józefa Piłsudskiego.

REKLAMA

Po zakończeniu rewitalizacji strzelnica ma być udostępniona mieszkańcom i turystom, będzie wykorzystana do celów sportowo-rekreacyjnych oraz wystawienniczo-konferencyjnych - poinformował PAP Przemysław Chwała z Zarządu Infrastruktury Sportowej, inwestora renowacji strzelnicy.

Podczas czwartkowego posiedzenia komisji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, który współfinansuje inwestycję, Chwała dodał, że wcześniej strzelnica nie była wykorzystywana ze względu na bardzo zły stan techniczny, a budynek ulegał degradacji.

"Strzelnica garnizonowa jest unikatowym obiektem architektonicznym, ponieważ nie ma już tego typu drewnianych budowli militarnych na terenie Krakowa" - podkreślił przedstawiciel Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Szacunkowy całkowity koszt rewitalizacji zabytku to ok. 10-11 mln zł, z czego większość pokrywa gmina miejska Kraków. Tylko do końca 2015 r. zostaną wykonane prace na kwotę ponad 4,6 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł pokryje SKOZK z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Renowacja strzelnicy garnizonowej przy ul. Królowej Jadwigi trwa od ubiegłego roku. W tej chwili przechodnie nie ujrzą budynku, ponieważ został zdemontowany. "Demontaż był konieczny ze względu na niezbędne prace konserwatorskie drewnianych elementów strzelnicy oraz ze względu na konieczność odtworzenia elementów, których konserwacja i ponowne wykorzystanie nie było już możliwe" - wyjaśnił Chwała.

Obecnie na terenie, na którym był obiekt, są przygotowywane betonowe fundamenty pod strzelnicę. Pod budynkiem znajdzie się też piwnica, której pierwotnie nie było.

Jak podał inwestor, strzelnica garnizonowa na Woli Justowskiej została wzniesiona w latach 1886-87, a rozbudowana pod kierunkiem inż. Emila Gołogórskiego w 1898 r.

Jest to drewniana, wysoka, jednokondygnacyjna budowla z centralną rotundą nakrytą wielospadowym, spłaszczonym dachem i dwoma skrzydłami po bokach. Pawilon ze stanowiskami strzeleckimi ma konstrukcję otwartą od południa, z centralnym półkolistym ryzalitem od północy.

Strzelnica garnizonowa była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, służyła żołnierzom austriackim, a potem m.in. członkom Związku Strzeleckiego - paramilitarnej organizacji powołanej w 1910 r. W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swoje umiejętności legioniści Józefa Piłsudskiego.

Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po drugiej wojnie światowej, strzelnica należała do krakowskiego garnizonu. W latach 90. XX obiekt przejęła gmina miejska Kraków. Nie nadawał się już w tym czasie do użytku

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY